Když vás začne trápit revma

Bolest při každém pohybu

Revma trápí spoustu lidí ve vyšším věku.
Revma trápí spoustu lidí ve vyšším věku.

Revmatickou artritidu (lidově revma) považuje většina lidí za onemocnění kloubů, ve skutečnosti jde však o vážné onemocnění imunitního systému, které postihuje nejen klouby, ale také další části těla (např.srdce, plíce nebo oči). Poškozuje tkáně a vyvolává chronický zánět.

Revmatická artritida je dlouhodobé onemocnění, které umí člověku zkomplikovat život, protože mu znemožňuje i běžné činnosti. Odhalit ji ale bývá obtížné. Příznaky mohou být podobné jako u jiných nemocí, mohou se objevit a pak zase zmizet. Stoprocentní diagnózu neurčí často ani laboratorní testy a na rentgenu se poškození ukáže až v pokročilém stadiu. Existují ale některé varovné signály, které nás upozorní na počínající problém.

Praskání a ranní ztuhlost

Máte pocit, že vám při pohybu v kloubech praská nebo vrže? To je jeden z prvních příznaků artritidy. Časem pak dochází ke zhoršení pohyblivosti. Zcela typickým projevem je ranní ztuhlost postiženého kloubu, což může poukazovat i na osteoartrózu (kloubní onemocnění postihující zejména lidi nad 50 let). U té však ztuhlost poleví většinou během 30 minut, kdežto ztuhlost způsobená artritidou trvá podstatně déle, někdy i převážnou část dne.

Symetrická bolest, která sužuje

Pacienti si také stěžují na bolesti kloubů, které obvykle zdůvodňují nadměrnou fyzickou námahou.
V takovém případě by ale bolesti po nějaké době odezněly, zde však přetrvávají déle než týden a často bývají symetrické. To znamená, že dotyčného bolí zároveň obě ruce, nohy, kolena či kotníky.

Brnění a mravenčení končetin

K dalším častým příznakům patří syndrom karpálního tunelu, který se projevuje bolestivým brněním a mravenčením v zápěstí a rukou (asi jako když se praštíte do brňavky). Potíže se obvykle zhoršují v noci. Při návštěvě lékaře je potřeba vždy uvést i další příznaky, jinak odejdete „pouze“ s diagnózou syndrom karpálního tunelu.

Anémie a obtížné hojení

Přibližně 20 procent pacientů s revmatickou artritidou trpí chudokrevností (anémií). K typickým průvodním příznakům patří hlavně únava, malátnost a abnormálně bledá pokožka. Anémii spolehlivě potvrdí až krevní rozbor. Především u mladších pacientů mohou signalizovat artritidu také obtížně se hojící zranění (třeba vyvrtnutý kotník).

Suché oči a podkožní bulky

Výjimkou nejsou ani oční problémy. Postiženým hrozí vyšší riziko tzv. Sjögrenova syndromu, což je autoimunitní onemocnění, které se projevuje sníženou tvorbou slin, poškozením slzných žláz a suchostí očí. Tyto potíže se objevují už v počátečních stadiích artritidy. Pacienti často hlásí také kožní příznaky – revmatoidní uzly. Ty svým vzhledem připomínají podkožní bulky velké několik milimetrů až centimetrů, které se většinou nacházejí poblíž postižených kloubů.
Kdy jsou klouby už v ohrožení?

Artritida zasahuje téměř všechny klouby. Pokud má pacient postižená kolena a kyčle, působí mu velké potíže i samotná chůze. Jsou-li zasažené klouby rukou, má problém i s obyčejným psaním.
Artróza ale může ochromit i bederní obratle nebo krční páteř. Mezi lidmi koluje mýtus, že tyto potíže se týkají jen starších ročníků. Bolavé a ztuhlé klouby se sice nejčastěji vyskytují mezi seniory (po 65. roce života má zničené klouby více než 70 procent lidí), ale klidně mohou potrápit i mladé lidi kolem dvacítky. Kolena se začínají hlásit kolem čtyřicítky a o pár let později se mohou přidat kyčle.

Proč vlastně klouby bolí?

Na vině je opotřebovaná chrupavka, která v kloubu funguje jako „těsnění“ a časem se ztenčuje.
Nakonec se úplně rozdrolí a odkryje kost. V tomto stadiu pacient prožívá přímo pekelnou bolest. Proto je třeba navštívit lékaře (ortopeda) už při prvních potížích. Předepíše vhodné léky, které pomohou obnovit zničenou chrupavku. V lékárnách seženete i různé masti, doplňky výživy ve formě tablet, injekcí či gelů, které vyživují chrupavku a léčí klouby, čímž pomáhají i od bolesti.

B
Analýza u lékaře pomůže zjistit, jaká místa jsou postižená.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

MOJE ŠŤASTNÁ HVĚZDA je připravena na stáncích každou středu. A s ní skutečný život populárních herců, zpěváků, moderátorů či jiných známých celebrit. Moje šťastná hvězda chce nabídnout jen to nejlepší. Nechybí recepty, horoskopy, zajímavosti, rady pro zdraví i krásu i soutěže o lákavé ceny. Časopis pravidelně zařazuje i bonusové několikastránkové přílohy, které jsou zdarma.

Komentáře

...