Můj čas na kafíčko

Malta, ostrov zalitý sluncem

Toužíte po pohádkové dovolené? Ostrov Malta má zlatavou barvu díky vápencovým skalám,  osvícenými  sluncem. Z vápence je postavena i většina starých katedrál, hradů nebo domů. Ostrov má díky tomu překrásný středověký ráz.

Pokud byste se do Malty a jejích ostrůvků zamilovali až příliš a chtěli si tu koupit domeček, máte smůlu, je to zakázané. Zákon tu umožňuje domy pouze dědit! Hlavní město Valetta není velké a nádherné historické stavby snadno obejdete. Krásná je katedrála sv. Jana, kde je pohřbeno 400 význačných maltézských rytířů neboli johanitů, kteří ostrov uhájili před všemi nájezdníky. Určitě si prohlédněte ohromný obraz Stětí Jana Křtitele, který pro chrám namaloval slavný Caravaggio. Při procházce starou Valettou je dobré vědět, že se vlastně pohybujete ve velké pevnosti mezi dvěma zálivy, které měla chránit. Nikdo ji nikdy nedobyl.

Katedrála sv. Jana je posvátnou hrobkou maltézských rytířů.

Ostrov má divná jména

Až budete cestovat po ostrově – a na vzdálenost to není náročné, centrální ostrov lze přejít za tři hodiny - určitě vás zaujmou místní názvy. Znějí arabsky. Může za to maltština, která z arabštiny skutečně vyšla, ale píše se naštěstí latinkou. Jakmile si ve Valettě prohlídnete Velmistrovský palác, jak vystřižený z pověsti o králi Artušovi, je čas na výlet do kraje. Východně od Valetty uvidíte siluetu rotundy v Mostě, jejíž kupole je čtvrtá největší na světě. Za války, když se v ní skrývalo 300 lidí, přežila zásah německou stokilovou bombou, jež nevybuchla, místní tomu říkají Zázrak v Mostě. Britští vojáci ovšem zjistili, že byla vyrobena v Čechách a dělníci ve Škodovce do ní nedali rozbušku!

Zahrady Barakka se táhnou pod Valettskou pevností.

Najděte chrám staré obryně

To nejstarší, co můžete na Maltě vidět, jsou megalitické stavby staré až 5500 let! Z nich je nejvýznačnější chrám obryně zvaný Ggantija a vyrazit za ním musíte na přilehlý, menší ostrov Gozo. Jakmile se dost napřemýšlíte o tom, jak stavitelé, kteří neznali ani kolo, přemístili mnohatunové kamenné bloky, můžete se jít osvěžit k jezeru Dwejra na západním konci ostrova. Kousek od něho vybíhá do moře známá skalní brána zvaná Azurové okno. Při návratu na hlavní ostrov máte po cestě zátoku sv. Pavla, kde prý na cestě do Říma zastavila eskorta se svatým Pavlem. Ač zajatec, začal tu mezi místními agitovat, a výsledek se dostavil: dnes jsou Malťané z 98 % katolíci. Slušný výkon!

Proslulé Azurové okno se skalnatým mořským okem vybízí k plavání.

Co si užít na Maltě?

Moře. Pláží je tu jen pár, většinou končí břeh skálou s vytesanými schůdky, ale koupe se tu výborně. Maltská kuchyně. To nejpůvodnější, co si tu můžete dát, je vynikající maltský chléb plněný rajčaty, olivami, ančovičkami nebo sýrem, zapíjený místním vínem. Typickým jídlem je timpana, makaróny zapečené v listovém těstu se směsí rajčat, cibule a mletého masa. Skvělý je i králičí koláč torta tal-fenek s rajčaty a zeleným hráškem. Suvenýry. Jejich milovníci si přijdou na své na tržišti v Marsaxlokku na západním cípu ostrova. Najdete tu tradiční rukodělné výrobky, tkané ozdoby a hlavně proslulé maltské krajky zvané bizzilla. Malta je proslulá i osobitým šperkařstvím, to tradiční spočívá ve splétání zlatých a stříbrných drátků, ale velmi vkusný je i přívěsek ve tvaru maltézského kříže.

Proslulou Modrou lagunu najdete na ostrůvku Kemmuna.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden