Odvar z babského ucha vás ochrání před infekcí

shutterstock_474690715

Díky známému filmu jistě víte, že se takto říkalo šalvěji lékařské. Další její lidové názvy jsou cigánovy gatě, rapaňa nebo vlčí chvost.

Šalvěj lékařská pochází ze Středomoří a patří mezi bylinky, které jsou náročné a choulostivé.. V našich podmínkách roste jen zřídka, protože potřebuje slunné, teplé a suché prostředí. Můžete si ji ale pěstovat v květináčích, bude mít však nižší obsah účinných látek. Šalvěj se nesmí užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, protože je jedovatá.

V jejím případě je třeba dodržovat přísně předepsané dávkování. Užívá se nejčastěji jako odvar ke kloktání při zánětech dutiny ústní, krvácení dásní, angíně a bolestech v krku. Má dezinfekční účinky, proto je vhodná také na vymývání ran. Vnitřně se užívá na uklidnění nervů, při střevních a žaludečních katarech a má protihlístové účinky. Snižuje pocení v období klimaktéria.

Žvýkání čerstvých listů odstraňuje zápach z úst.

Také vás může zajímat ...

Kloktadlo nebo žvýkat?

Na afty a angínu je výborné použít kloktadlo. Vyrobíte si ho snadno tak, že zalijete čajovou lžičku nasekaných listů šalvěje 250ml vroucí vody a necháte louhovat 5 minut, pak vlažným nálevem kloktáte každé dvě hodiny. Při bodnutí hmyzem užívejte zase obklad z čerstvých listů. Listy šalvěje rozdrtíte dřevěným náčiním a vzniklou kaši přiložíte na místo bodnutí.

Při horečnatých a virových onemocněních je výborný čaj ze šalvěje s heřmánkem. V době klimaktéria pomáhá proti nepříjemným projevům, zejména pocení, šalvějové víno. Naložíte 50g čerstvých nebo 30g sušených listů šalvěje do 0,7l vína, uzavřete a necháte louhovat 10 dnů, pak přecedíte a pijete půl skleničky vína denně.

Na parodontózu pomáhá šalvěj s medem..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...