Můj čas na kafíčko

Řecko, země bohů

Většina turistů míří na řecké ostrovy a pevninské Řecko nechává za sebou. Což je ovšem velká škoda! Helénskou krajinou kráčela historie a z bouřlivých dob Sólona, Leonidase a Alexandra Velikého přetrvaly krásné památky i pár tisíc let!

Modlitebna mužského kláštera na Athosu. Turistky, sem nesmíte!

Když se řekne Řecko, ozve se: Athény. Akropolis, velebné chrámy na skále nad městem z doby zákonodárce Perikla (460-430 př. n. l.) jako Parthenón a Erechtheión a další stavby kdysi tvořily centrum města. Pod Akropolí leží nejstarší divadlo světa, Dionýsovo divadlo. Na krásně zrekonstruovaném mramorovém stadiónu Panathinaiko, starém 2500 let, se ještě v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry! Ale i křesťanské, byzantské období tu zanechalo své skvosty, např. kostelík Kapnikarea z 11. století na stejnojmenném náměstí s krásnými mozaikami. Unaveni zíráním odjedete pobřežní tramvají do stanice Zephyros na městskou pláž, která je zdarma, a se sprchami.

Typická pohodička pevninského řeckého resortu. Ostrovy nejsou všechno!

Slavné řecké kláštery

O mnoho starověkých staveb se ovšem „nepostaraly“ jen války, ale také častá zemětřesení. Tak např. v druhém největším řeckém městě Soluni (Thessaloniki) zbyla jen v přístavu Bílá věž z 15. století, jediná součást kdysi mohutného opevnění, bytelný křižácký hrad Heptapyrgion nad městem a kostel-rotunda Agios Georgios ze 4. století. Odtud můžeme vyrazit za jedním z nejslavnějších řeckých klášterů na poloostrově Athos, který klášterům pod stejnojmennou horou (2033 m n. m.) prakticky patří. Snad ještě úchvatnější je soubor skalních klášterů Meteora ve středním Řecku! Cestou se zdržte na některé z desítek pláží na poloostrově Chalkidiki: Nea Iraklia, Paralia, Nea Moudania…

„Akropolis, adieu,“ pěla kdysi o chrámu nad Athénami Yvetta Simonová. Bývá tu plno.

Po památkách hned k moři

Slavná věštírny v Delfách leží 150 km severozápadně od Athén.
Velebné ruiny v horách dávají tušit, proč bez věštby Pýthie z Delf kdysi řečtí vládci nedali ani ránu. Prostředí je magické. Nedaleko kruhové věštírny je ohromný amfiteátr a zbytky Apollónova chrámu. A to je tu ještě Peloponéský poloostrov! Tady můžete vidět ruiny slavné Sparty, líhně starořeckých hrdinů, a kousek odtud zaniklého, ale báječně zachovalého byzantského města Mystras s chrámy a domy ze 13. století. Bránou na Peloponés byl po tisíce let mohutný hrad Akrokorint, který sem ze severu hlídal vstup. Na Peloponésu najdete skvělé plážové resorty, třeba Aktaion na jihu nebo Killinis na západním pobřeží.

Klášter Svaté Věčnosti na skalním „prstu“ v Meteoře. Ženy mají smůlu, nesmějí sem.

Čemu byste nevěřili

Při pohledu na dnešní vyprahlé Řecko byste asi nevěřili, že v antických dobách bylo hustě pokryto lesy. Ty už teď najdete jen v horách na severu. Staří Řekové, hlavně Athéňané, je vykáceli, aby mohli postavit své loďstvo. Zbytek dokonalo horké klima. Řecké železnice jezdí jen ze Soluně do Athén, ale trať je to neuvěřitelná. Klene se mezi horami a propastmi a zvláště u Meteory (městečko Kalambaka) jsou výhledy takové, že by se za ně mělo připlácet! Asi víte, že se Řekové považují za kolébku takřka všeho, dle tatínka z filmu Moje tlustá řecká svatba tu vzniklo i kimono. Pokud si tu ale budete kupovat domek či byt, zjistíte, že tu neexistuje evidence typu katastru nemovitostí a jejich vlastnictví se tu dokládá svědecky! Asi víte, jak je tato země zadlužená. Přesto má po USA procentuálně největší výdaje na armádu. Je to dáno blízkostí „dědičného nepřítele“, Turecka. Komu z řeckého dluhu vstávají vlasy hrůzou, asi netuší, že řecký stát už kdysi zkrachoval, a ne jednou. Řek si dá kávičku a je v klidu!

Kruhová delfská věštírna v celé kráse, s věncem skalnatých hor okolo. Tady věštila slavná Pýthie.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden