Můj kousek štěstí

Špičky – jarní houby našich luk

Roste jich u nás řada druhů, ale jen několik z nich se využívá ke kulinářským účelům. Jsou nejen chutné, ale také zdravé. K lidovému názvu Tanečnice přišly díky tomu, že vyrůstají (tančí) v čarodějných kruzích.

Jsou všeobecně oblíbené jako přísada do polévek. Ve směsi s jinými houbami se výborně hodí do vaječné míchanice, houbových karbanátků, omáček i rizota. Zcela bez konkurence jsou špičky v houbové česnečce. Při nevolnosti pijte slanou vodu Špičky mají naprostou absencí tuků, obsahují 2,8% bílkovin a za zmínku stojí bohatý obsah minerálních látek a vitaminů skupiny B. Ve složení dominuje vláknina a voda, proto se v našem trávicím traktu dlouho nezdrží. Preventivně je dobré nesbírat houby v zamořených oblastech, kde by mohly absorbovat těžké kovy. Při první pomoci při otravě se doporučuje vypít velké množství slané vody, a vyvolat tak zvracení. Pak zvolit dávku černého uhlí, které zapijeme černým čajem.

V čem je jejich přednost?

Patří svými protirakovinotvornými a antidiabetickými účinky mezi houby zdraví velmi prospěšné. Snižují hladinu cholesterolu a slouží k léčbě vysokého krevního tlaku. Jak houby správně skladovat? Již při sbírání se můžeme dopustit chyby, která může způsobit sekundární otravu. Nikdy nesbíráme houby do igelitových sáčků! Nejlepší je proutěný košík, který zabrání zapaření hub! Vzhledem ke své struktuře a obsahu vody se houby rychle kazí. Nejstarším způsobem jejich uchování je sušení, dále také mražení a zavařování. Houby se obtížně tráví. Jejich konzumace je proto vhodnější v dopoledních hodinách než na večer..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden