Můj čas na kafíčko

Stále víc vám padají vlasy?

Pohled do zrcadla vás nemusí děsit  

Také vás trápí řídnoucí, slabé a lámavé vlasy? Ubývání vlasů a zhoršování jejich kvality není zdaleka jen pánským problémem a nemusí ani souviset s věkem.

Zhoršení kvality vlasů, jejich řídnutí a ztráta objemu může mít nejrůznější příčiny a rozdílná je proto i léčba. Pár vlasů na polštáři, několik v umyvadle a na hřebenu, to ještě není žádný problém. Když jich ale vypadne víc než sto za den, je načase s tím něco udělat.

Kdy problém řešit?

● Difúzní padání, kdy vlasy řídnou všude, trápí především ženy, a to často už od puberty. Najednou začíná prosvítat kůže u kořínků, ale nejsou vidět úplně holá místečka.

● Ohraničené padání vlasů, nazývané lékaři alopecia areata, se naopak projevuje na hlavě vznikem kulatých holých míst. Navíc jsou vlasy okolo zlámané a snadno se dají vytrhnout.

● Mužský typ alopecie, jak se padání vlasů odborně nazývá, začíná typickými kouty po stranách hlav a rozšiřuje se po temeni. Takové padání vlasů bývá geneticky podmíněné. Podobným způsobem ale mohou vlasy řídnout i ženám, jen obvykle ne tak dramaticky.

Proč vlasy padají?

Vlasy padají z mnoha důvodů. Ohraničené padání vlasů bývá spojeno s autoimunitním onemocněním – naše tělo je vlastně alergické na své vlastní vlasy a odmítá je. Příčinou bývají i jiná onemocnění kůže, třeba ekzém nebo mykózy. V takovém případě hlava obvykle svědí, kůže bývá zarudlá nebo se tvoří lupy. Většinou jsou ale na vině hormony. Vlasy často padají po porodu, někdy až několik měsíců po narození dítěte. Příčinou bývá i nedostatek některých minerálů, vitaminů nebo stres.

Pomáhají minerály a vitamíny.

Na vině je testosteron

Oběma pohlavím řídnou vlasy nejčastěji vinou mužského pohlavního hormonu dihydrotestosteronu (DHT), který vzniká z testosteronu. Nejde ale o hormonální poruchu. Ve skutečnosti se drama odehrává přímo u vlasových cibulek, které reagují přecitlivěle i na normální hladinu DHT. Zkracuje se fáze růstu vlasů, ty rychleji vypadávají a jsou daleko tenčí. I tady hraje velkou roli dědičnost.

Kam se obrátit?

V některých případech se situace upraví sama, třeba po odeznění stresu. Lepší je ale nečekat a svěřit se do rukou odborníkovi – kožaři. Existují i specializovaná centra. Lékař by měl z krve zjistit hladiny hormonů, podívat se na štítnou žlázu, zkontrolovat, jestli vám nechybí důležité vitaminy a jiné živiny (železo, vitaminy skupiny B, křemík atd.). Také se zeptá, zda neužíváte léky, které mohou způsobit padání vlasů.

Na řadě je laboratoř

V některých případech doporučí lékař tzv. trichogram. Jde o rozbor vlasových cibulek, ze kterých zjistí, kolik vašich vlasů právě roste a například i to, jestli hodně vlasů není „v klidu“, tedy že nerostou.Lékař odebere 50–100 vlasů z různých částí hlavy, které pak analyzuje. Je dobré si čtyři až pět dní předem nemýt hlavu. Existuje i další podobný test, fototrichogram, při kterém se vlasy neodebírají. Lékař jen na jednom nebo dvou místech vyholí kousek vlasů, místo vyfotí a výsledek ze stavu pokožky potom vyhodnotí počítač.

Co pomáhá?

Na trhu je k mání nepřeberné množství nejrůznějších přípravků na podporu růstu vlasů, šamponů, vlasových kůr i potravinových doplňků. Ovšem než se pro některý z nich rozhodnete, bylo by dobré poradit se s lékařem a především zjistit, proč vlasy vlastně padají. Je zbytečné utrácet za přípravky, které zrovna ve vašem případě nemusí mít žádný efekt.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden