10 tipů, jak zvládnout únavu

Ať už bojujete s únavou po nemoci nebo vás přepadla klasická sezonní únava, jedno je jisté. Potřebujete životabudič. Ty správné bylinky a potraviny vám s tím pomohou.

Někdy stačí ranní dvouminutová studená sprcha, jindy aspoň hodinová procházka na čerstvém vzduchu. Jindy ale únava přetrvává a omezuje nás v každodenních činnostech. Co s tím? Začněte u vašeho jídelníčku.

Také vás může zajímat ...

Dokud nebudete jíst zdravě a vyváženě, únavy se nezbavíte ani s pomocí všech zázračných bylinek, které na světě existují. Které potraviny jsou ale v boji s únavou nejúčinnější?

Nápoj z česneku a citronu

Naše babičky a prababičky také musely bojovat s únavou a přesně věděly, jak na to. Inspirujte se jejich radami a vsaďte na česnek a citrony. Vymačkejte šťávu ze třech citronů a prolisujte jeden stroužek česneku.

Obojí smíchejte dohromady a směs přelijte dvěma litry vroucí vody, pořádně promíchejte a následně nápoj nechte uležet dva dny v lednici. Po uplynutí doby si každý den před snídaní nalijte 1 dcl tohoto nápoje a oslaďte trochou medu. Užívejte dva až tři týdny, pak měsíc vynechejte a kúru můžete opakovat.

Eukalyptová aromaterapie

Dva litry vody přiveďte k varu, následně do vody přidejte deset kapek eukalyptové vonné esence. Přehoďte si přes hlavu ručník a deset minut inhalujte. Eukalyptus nabudí celé tělo.

Když máte nedostatek hořčíku

Hořčík je totiž zdrojem obrovského množství energie, ale pokud tělo trpí jeho nedostatkem, zakládáte si na únavu trvající i několik měsíců. Zařaďte do svého jídelníčku banány, špenát, nejlépe čerstvý, vařenou čočku, hrách a také čerstvé ryby.

Rovněž vyměňte klasické bílé pečivo za celozrnné nebo žitné. Výborné jsou i oříšky všeho druhu, samozřejmě nesolené. Uvidíte, že únava zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Koupel z rozmarýnu a levandule

Aromatickou koupel nohou si můžete dopřát ráno či večer, alespoň jednou do týdne. Jak si ji připravíte? Dva díly levandule smíchejte s jedním dílem chmele, jedním dílem šalvěje a půl dílem rozmarýnu.

Všechny byliny vložte do největšího hrnce, který doma máte, a zalijte vlažnou vodou. Postavte hrnec na sporák a přikryjte pokličkou. Pomalu přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, ponechte ji pět až sedm minut probublávat.

Když je odvar připravený, přelijte ho do hlubokého lavoru a nechte dvě minuty lehce vychladnout, abyste se nespálili.

Přidejte pár kapek levandulového oleje. Pak si do lavoru ponořte nohy a deset minut vydržte. Jakmile voda přestane být horká, ztrácí na účinnosti.

Zázvorový čaj

Nakrájejte si pět tenkých koleček zázvoru, zalijte ho horkou vodou a přidejte do něj plátek citronu. Zázvor umí nejen posilovat naši imunitu, povzbuzuje i správný metabolismus, dokáže nás také pořádně nastartovat.

Spánkové návyky

Choďte spát každý den ve stejnou dobu a ve stejnou hodinu také vstávejte. Pokud chodíte spát jednou v deset, podruhé v jednu ráno, tělo je rozhozené a nedokáže spát tak hluboce, jak by mělo. Minimálně dvě až tři hodiny před spaním nekonzumujte černý čaj, kávu ani alkohol a také se vyhněte větší pohybové aktivitě

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama