6 velkých rizik, že dostanete infarkt

Už delší dobu špatně spíte a jste unavení z práce, kterou jste ještě před pár týdny zvládali? I to může být předzvěst infarktu.

Infarkt myokardu někdy přichází rychle za zdánlivě plného zdraví, někdy se naopak projevuje příznaky, které mohou znamenat i jiné choroby. Může se jednat o varovné signály, s jejichž pomocí vám vaše tělo dává najevo, že v brzké době můžete prodělat srdeční příhodu. Je tedy velmi důležité vědět, jaké má rizikové faktory. Jen tak se můžete infarktu vyvarovat.

1. Stres

Při všudypřítomném stresu dochází v těle k vyplavování stresových hormonů do krve, což má nepříznivý vliv na srdce. Pro každého znamená stres něco jiného, proto je důležité, určit si, co vás stresuje a naučit se ho efektivně zvládat. K tomu vám napomůže mnoho relaxačních technik.

2. Vysoký tlak

Je to tichý zabiják, který se až do prvního infarktu nebo mrtvice nemusí vůbec projevit. Zhruba třetina lidí o něm proto dlouho ani neví. Důležité je zhubnout, hýbat se, málo solit a nekouřit.

3. Vysoký cholesterol

Nadbytek cholesterolu způsobuje ukládání tukových plátů v tepnách a jejich postupná neprůchodnost nakonec vede až k infarktu. Tento proces začíná již v dětství a pokračuje až do dospělosti. Může za to strava plná nezdravých tuků a nedostatek pohybu. Zkuste celý rok držet speciální dietu a pohybový program, když se hladina cholesterolu nezmění, je rozumné sáhnout po lécích. Mezi zakázané potraviny mj. patří tučná a smažená jídla, cukrářské výrobky ze smetany a cukru, slazené nápoje, majonézy, máslo, plnotučné mléko, šlehačka, tučná masa, uzeniny apod.

4. Kouření

Kromě nikotinu, který zužuje cévy a zvyšuje tím tlak, škodí organismu i další chemikálie obsažené v cigaretách. Bohužel přestat kouřit je obtížné takže to spousta lidí nevydrží.

5. Obezita

Jde o hlavní rizikový faktor srdečních onemocnění. Velkým problémem je dětská obezita. Děti s nadváhou jsou častěji obézní i v dospělosti. Riziko je rovněž v tom, že v dětství vytvořené tukové buňky již nezmizí. V dospělosti se jejich objem sice případnou dietou zmenší, nicméně počet zůstane.

6. Sedavý způsob života

Zvyšuje nebezpečí výskytu rizikových faktorů srdečních chorob. Pravidelný pohyb podporuje správný vývoj kostí a zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost. Pomáhá též snižovat hladinu cukru a tuků v krvi. Pokud se budete aktivnímu pohybu věnovat pouhou půlhodinu denně, pět dní v týdnu, riziko infarktu se výrazně sníží. Zdravé srdce určitě stojí za půlhodinovou procházku po městě nebo v přírodě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...