11 PŘÍZNAKŮ NEMOCNÉHO SRDCE

Onemocnění srdce není radno brát na lehkou váhu. Někdy je ale obtížné zjistit, že se s ním něco děje. Podívejte se, na jaké příznaky byste si měla dávat pozor.

1. Bolest na hrudi

Také vás může zajímat ...

Je nejčastějším příznakem, který přivede nemocného se srdcem k lékaři. Ozývá se trochu vlevo za hrudní kostí, projevuje se pocitem tlaku a pálení. Bolest na hrudi ale mohou způsobit i zažívací obtíže, zánět plic či problémy s páteří.

2. Kašel a dušnost

Je jasné, že při když jdete do schodů nebo se snažíte doběhnout autobus, zadýcháte se. Když se ale začnete zadýchávat a kašlat i při pomalé chůzi a běžných činnostech, je to vážné. Právě dušnost je totiž jedním z nejčastějších příznaků srdečního selhání.

3. Otoky rukou a kotníků

Když srdce nepracuje tak jak má, dochází kromě jiného k zadržování vody v těle. Nejčastěji se to projeví otoky rukou a kotníků. Pokud jsou vám najednou prstýnky malé a máte večer problém vyzout se z bot, spěchejte k lékaři.

4. Namodralá nehtová lůžka

Když se krev nedostatečně okysličuje, pocítí to nejprve okrajové části těla. Promodralá nehtová lůžka, rty nebo špička nosu jsou neklamným znamením že s krevním oběhem není něco v pořádku.

5. Únava a spavost

Zhruba týden před infarktem dochází ke zhoršení průtoku krve srdcem. To se projevuje nevysvětlitelnou únavou a spavostí. Tento příznak je častější u žen než u mužů a bývá někdy prvním a jediným.

6. Žaludeční nevolnost

Pocit plného žaludku může být také příznakem problémů se srdcem, zvláště když se objevuje nezávisle na jídle, většinou po fyzické námaze a provází ho závratě a studený pot. Pozor si dejte i na opakované pálení žáhy.

7. Závratě a zpomalené myšlení

Nemocné srdce nedokáže přečerpat tolik krve jako srdce zdravé. Méně krve ovšem znamená méně kyslíku. Mozek, který je nedostatečně zásobený pracuje pomaleji a jsou u něj častější poruchy, třeba v podobě závrati.

8. Neurčitá bolest

Infarkt nebolí pouze za hrudní kostí. Tupá bolest v zádech, v levém rameni či ruce, ale i v nadbřišku by pro vás měla být důvodem k návštěvě lékaře.
 9. Náhlá úzkost
 Úzkostné stavy se poměrně často objevují několik dní před srdečním selháním,či infarktem.

Jestliže se u vás sejde více příznaků s náhlou a silnou úzkostí, neváhejte a jděte k lékaři.

10. Bolesti krku

Když je poškozený srdeční sval vysílá míchou do mozku signály o bolesti. Ze styčných nervových bodů se mohou dostat do bočních krčních svalů, které začnou bolet. Pozorní tedy buďte v případě, že se bolest objeví na boční straně krku a nejde zahnat ani teplými obklady ani masáží.

11. Bolest čelisti

Srdečnímu kolapsu někdy předchází také specifická bolest čelisti,která vystřeluje až k uchu. Bolest se objevuje na levé straně a vystřeluje do krku a směrem ven.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...