16 tipů jak se spolehlivě zbavit průjmu

Také se vám občas stane, že musíte chodit během jediného dne na toaletu častěji, než je zdrávo? Průjem zná jistě každý z nás. jde o nepříjemnou záležitost, která nám na pár dnů může ztížit každodenní činnosti, na které jsme zvyklí.

Jaké triky používaly naše prababičky?

1. Čaj se solí

Uvařte si černý čaj (nikoliv ovocný), a to zhruba 2 až 3 dl. Do něj pak přidejte malou lžičku soli a zamíchejte. Nečekejte žádný chuťový zázrak, spíše naopak, ovšem tento postup je poměrně účinný. Dá se říci, že je nejúčinnější ze všech těchto rad.

2. Heřmánkový čaj

Udělejte si čaj z heřmánku. Heřmánek působí velmi pozitivně na zažívací systém a trávicí ústrojí, které dokáže zklidnit. Pomůže vám cítit se lépe, zbaví vás zejména křečí v břiše. Dobré je nakombinovat první i druhé řešení.

shutterstock_186986891

3. Sypký čaj

Pokud toto nepomůže, zkuste si do úst dát trochu sypaného černého čaje, spolkněte jej a po chvilce zapijte čistou vodou. Pro jistotu můžete jednou zopakovat.

4. Borůvky

Velmi osvědčeným receptem na průjem je konzumace borůvek. Může jít o naše klasické lesní borůvky, ale i pěstované kanadské borůvky. Krátce po jejich konzumaci už určitě nebude vaše stolice tak řídká. Pokud trpíte častými průjmy, budou borůvky dobrou prevencí. Nemusíte jich sníst mnoho, ale hlavně pravidelně.

5. Jablečný mošt

Jablečný mošt zřeďte trochou vody a pijte jej průběžně každou půlhodinu. Během několika hodin výrazně zmírní vaše problémy.

6. Jablka

Jablka pomáhají nejen ve formě moštu, ale také samotná. Ideální je, pokud si je před konzumací nastrouháte, tělo je pak lépe a rychleji stráví. Účinek je tedy rychlejší.

7. Čaj z malinových listů

Na jeden šálek čaje použijte zhruba jednu polévkovou lžíci usušených malinových listů. Pijte minimálně třikrát denně.

8. Suchá rýže

Proti průjmu dobře působí i konzumace samotné vařené suché bílé rýže, tedy bez jakýchkoliv přísad. Ideálně ji jezte po menších dávkách, vždy zhruba po dvou hodinách.

9. Rýže s tymiánem

K odstranění průjmu můžete do rýže přidat také trochu tymiánu.

10. Banány

Banány obsahují draslík. Při průjmu tělo ztrácí vydatné množství draslíku během vylučování stolice, proto je jeho zvýšený přísun důležitý.

Postačí, pokud si dáte dva až tři banány za den.

11. Jogurt

Během průjmu zkuste sníst také jogurt, musí ovšem obsahovat takzvané živé kultury. Stačí jedno až dvě balení denně.

shutterstock_286560938

12. Nejezte tučná jídla

Tučná jídla během průjmu rozhodně vynechejte. Stejně tak logicky jídla, která jsou smažená.

13. Vývar

Průjem zmírní i silný vývar z hovězího masa, případně i další druhy polévek. Ty ovšem musejí mít spíše řidší strukturu.

14. Sušené švestky

Účinkují podobně jako borůvky. Je možné je ale také nechat přes noc namočit, ráno pak ohřát a konzumovat za tepla.

15. Šťáva ze zelí

Syrovou šťávu ze zelí pijte s přestávkami po menších dávkách. Nic chutného to sice není, ale pomůže to.

16. Křen s cibulí

Smíchejte čerstvý křen s nakrájenou cibulí. Pomáhá také při léčbě chřipky a nachlazení..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...