Zabrzdil před radnicí a šel dojednat svatbu

Jak si něžná a romanticky založená Jana vzala nezvladatelného oblíbence běsů a krásných žen Bláznivého Petříčka.

Říká se, že protiklady se přitahují. Příkladem mohli být i tichá Jana Boušková a bouřlivák Petr Svojtka. Jenže jejich manželství rozdělila smrt určitě dřív, než by si byli přáli.

Slavný herec, vyhlášený krasavec Svojtka a ženy, to by bylo povídání na dlouhé hodiny. Mohli bychom začít třeba už na gymnáziu, kde fešný mladík získával srdce svých spolužaček recitací romantických básní.

Také vás může zajímat ...

Skončil u špinavého nádobí

Pokračovat bychom mohli o pár měsíců později. Svou velkou lásku ze studií na DAMU, pohlednou Moniku Švábovou (*1946) dokonce po srpnové okupaci v roce 1968 přemluvil ke společné emigraci. Zamilovaný pár se skutečně vydal do Anglie. Tam však mladí narazili na tvrdou realitu.

Místo toho, aby je tamní vtáhli na divadelní jeviště, musel Petr Svojtka vzít zavděk místem myče nádobí v jedné z londýnských restaurací.

Vždycky měl po ruce „náhradnici“

A protože se shodli na tom, že si budoucnost představují přece jenom jinak, v tichosti se vrátili domů. A hned poté šli oba teď už bývalí milenci svou vlastní cestou. Přátelé Petra Svojtky tak trochu závistivě tvrdili, že on dlouho sám stejně nezůstane. Že má vždycky nějakou pěknou náhradnici v záloze. A nemýlili se.

Svatba, syna rychle zase rozvod

Uběhlo pár měsíců a ze Svojtky se stal ženatý pán. A první paní Svojtkovou další herečka, pohledná blondýnka Kateřina Macháčková (*1949). Nedlouho poté se z nich dokonce stali rodiče. Ale ani syn Petr, dnes úspěšný režisér, nedokázal udržet tenhle pár pohromadě. Netrvalo dlouho a Svojtka byl zase volný. A hned zase zadaný. Jeho další životní láskou byla jako vždycky herečka.

Jana Janěková (*1955).

Ale on už je dávno po smrti, slečno

I tentokrát bylo výsledkem jejich vztahu dítě. Holčička. Dnes úspěšná herečka Jana Janěková. O tom, kdo je její biologický otec, se dozvěděla až téměř na prahu dospělosti. To, že je dávno po smrti, jí řekli ve chvíli, kdy se po něm ptala v budově Národního divadla.

Na řadě byla tichá Jana

A současně se dozvěděla, že má dva nevlastní bratry. K Petrovi totiž přibyl Jan. Syn Petra Svojtky a Jany Bouškové (*1954). Těžko byste hledali dva rozdílnější lidi. Tichá a nenápadná Jana a její muž, kterému ne náhodou říkali Bláznivý Petříček.

Před svatbou spolu chodili tři měsíce

To, že je ovšem mužem činu, zjistila hned poté, co spolu začali chodit. Zastavil tehdy auto přímo u Nuselské radnice v Praze a šel tam dojednat datum svatby. Brali se po pouhých třech měsících vztahu. Když přišel na svět malý Honza, chvíli se zdálo, že se bouřlivák zklidnil. Místo bouřlivých večírků s kamarády zůstával doma s Janou a malým synkem.

Jenže tahle idylka trvala až zoufale krátce.

Z divadelního baru ho museli vyhodit

Ten večer, co si ho vyzvedla kmotra s kosou, prožil v divadelním baru Národního divadla. Seděl tam ještě dlouho po zavíračce. Když už se personálu začaly klížit oči, vypoklonkovali ho ven. Pod pláštíkem noci ušel několik kilometrů. Možná, že ho zmohla únava, že se rozhodl, že dál už pojede tramvají.

Rád se vozil na oji mezi tramvajemi

Mělo to ale háček. Bláznivý Petříček byl odjakživa milovníkem adrenalinu. Kvůli sázkám bez mrknutí oka přecházel po samotném kraji vysokých mostů a když už se rozhodl pro cestu MHD, pak místo pohodlné sedačky zvolil oj mezi jednotlivými vozy tramvaje. Jenže tentokrát se mu jeho životní vášeň stala osudnou.

Řidič neměl o tragédii tušení

Proč tenkrát spadl pod kola druhého vozu tramvaje, už nikdo nezjistí. Netuší to ani tramvaják, který dlouho netušil, že vláčí pod koly mrtvé tělo slavného herce. Zjistil to až ve chvíli, kdy soupravu zastavila policie, kterou zalarmoval svědek, který bezvládné tělo zahlédl na vlastní oči.

Měl odvézt syna na školu v přírodě

První z žen Petra Svojtky, která se dozvěděla o jeho smrti, byla patrně Kateřina Macháčková. Měl tenkrát odvézt syna Petra na školu v přírodě. Jenže nepřišel. „Byl to pro mě strašný šok, když jsem se dozvěděla, že už nikdy nedorazí,“ nechala se slyšet Svojtkova první manželka a dodala, že sice byli už nějakou dobu od sebe, ale i po rozvodu z nich byli dobří kamarádi.

„A navíc Péťa tátu vždycky miloval.“

Policisté se na nemocnou Janu nedobouchali

Čerstvá vdova Jana Boušková neměla o tragédii dlouho tušení. Ležela v horečkách doma a pravděpodobně opravdu neslyšela, když se na ni snažili po ránu policisté dobouchat. A jelikož o mobilech se tenkrát nepsalo ani ve sci-fi literatuře, nechali Janě muži zákona na papírku ve dveřích jednoduchý vzkaz. Psalo se na něm, že její muž, Petr Svojtka už nežije.

Poslem špatných zpráv se stala sestra

Tragickou zprávu jí tak doručila sestra, která za ní dorazila na návštěvu a vzkaz objevila. Ještě se stačila stavit na policii pro věci, které po Petru Svojtkovi zbyly. Za pomyslným scénářem krátkého manželství Jany Bouškové a Petra Svojtky se objevilo poslední slovo. KONEC.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...