2×2 životy otce Semaforu Jiřího Suchého

Jak se stát úspěšným slavným umělcem? Při kreslení vojenských map musíte poslouchat nepřátelský rozhlas!

Málokdo dostane do vínku tolik talentu, jako Jiří Suchý (85). Ve filmu se poprvé objevil už ve 13 letech. Co na tom, že si zahrál jen jednoho z cestujících, vystupujících z tramvaje. A na co v pozdějších letech sáhnul, to se mu dařilo.

Pravda, úplné začátky to ani nenaznačovaly. Na gymnázium ho kvůli jeho prospěchu nepřijali. Nestal se ani hvězdou kresleného filmu, jak si přál. Nakonec ho vzali aspoň do reklamních ateliérů, ze kterých se po znárodnění stalo družstvo Propagační tvorba.

Také vás může zajímat ...

Předehra Jak se z grafika stal hitmaker Místo reklamního grafika sehrálo v jeho životě klíčovou roli. V Propagační tvorbě se především vyučil grafikem. Potkal tu svou první ženu. A když odešel na vojnu, využíval znalostí při kreslení map.

Že to nemá s uměleckým talentem nic společného? Omyl. Když po nocích zakresloval pomyslné střety znepřátelených vojsk, naladil si k tomu legendární mnichovský rozhlas, kde tenkrát vysílaly ty nejlepší „západní“ písničky.

A nadějný grafik s dokonalou hudební pamětí tenkrát použil erární tuš a napsal k zakázaným hitům své první texty. Po návratu do civilu je nabídl skupině Františka Sodomy. Asi uspěl, protože ho navíc vzali do kapely jako hráče na kontrabas a zpěváka.

recital Jiri Suchy -Jiri Slitr

O tom, že to nebyli jen tak nějací šumaři, svědčí fakt, že hráli i ve vyhlášené Reduta. Tam padl do oka Miroslavu Horníčkovi, který ho vzápětí seznámil s Jiřím Šlitrem (†46). Život první s Jiřím Šlitrem Šel mu na svatbu za svědka Osud nedal těmhle dvěma švihákům v elegantních kloboucích moc společného času.

Necelých deset let. K filmovému muzikálu Kdyby tisíc klarinetů napsal Suchý text a Šlitr hudbu. Společně se proslavili pásmem písniček Zuzana je sama doma a Zuzana není pro nikoho doma. Představili je na půdě legendy, kterou spoluzaložili – divadla Semafor.

Mimochodem, víte, že se jednalo o zkratku pro Divadlo SEdmi Malých FORem? Ačkoliv hned na začátku zpečetili svou spolupráci doslova osudovou formou (Šlitr šel Suchému jako svědek na svatbu), opravdovými přáteli se prý stali až v době „Pražského jara“.

Společné psaní jim prý v té době šlo neskutečně lehce. Důkazem budiž jejich legendární hra Jonáš a doktor Matrace z roku 1969. Jenže krátce po premiéře udělal všem osud pořádnou čáru přes rozpočet. To, když 26.

prosince 1969 Jiří Šlitr neočekávaně zemřel. Našli ho ležet mrtvého spolu s jeho mladičkou přítelkyní Jitkou. Oficiálně je zabil kouř, který unikal ze starých kamen. Když se Jiří Suchý vzpamatoval z prvního šoku, řekl jednoduše: „Končím!“ Život druhý s Jitkou Molavcovou Proč spolu nikdy nic neměli? Oba byli zadaní.

O zpěvačce a herečce Jitce Molavcové (66) její parťák odjakživa říkal: „Tu mi musel poslat z nebe Šlitr.“ Je to kapku nepřesné. Byl to skutečně Jiří Šlitr, kterou hezkou slečnu objevil. A to, pánové prominou, při tradičním rituálu – přestávkovém očumování krásných žen v prvních řadách.

405-dobre-placena-prochazka

Tehdy devatenáctiletá, o generaci mladší kočka, se nedala přehlédnout. A proto ji Šlitr hned ukázal svému parťákovi. Ke společnému seznámení už nedošlo. Jiří Šlitr už měsíc po svém objevu nebyl mezi živými.

A jeho místo po Suchého boku po nějaké době zabrala právě Jitka Molavcová. A tvoří spolu doslova jedno tělo, jednu duši, už skoro padesát let. Ovšem jenom na divadelních prknech, či před televizní kamerou.

Taky vás občas napadlo, proč to Molavcová se Suchým vlastně nikdy nedali dohromady? „On byl ženatý, já vdaná, tak to nešlo,“ říkávala vždycky zpěvačka. To její partner a šéf v jedné osobě nedávno připustil, že si na ni občas myslel.

„Dokáže být opravdu hodně přitažlivá,“ dodal důvod a Jitku pořádně zaskočil. „To jsi mi nikdy neřekl,“ zareagovala překvapeně. Život třetí s Bělou Novotnou Manželství dvou grafiků ukončila leukémie Jak už jsme se zmínili, v prvním zaměstnání potkal svou první manželku Bělu Suchou (†47).

Šikovná grafička a úspěšná scénografka v jedné osobě na rozdíl od svého manžela vystudovala Vyšší uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od chvíle, kdy se tihle dva poznali, fungovali jako dokonale seštelovaný stroj.

Kromě toho, že spolu chodili, Jiří vymýšlel písničky a divadlo vůbec a Běla dávala tomu divadlu konkrétní tvář. V prvních letech Semaforu navrhovala scény i kostýmy téměř výhradně Běla. A to nebylo zdaleko všechno.

Postupem času oblékala herce v takových filmových a seriálových hitech, jako byly Slavnosti sněženek, Sestřičky, Vesničko má, středisková, či Vlak dětství a naděje. Je skoro až s podivem, že si při svém pracovním tempu vůbec našli čas na to zplodit potomky.

O první dítě krátce po porodu přišli. Nakonec ale své geny předali synovi Jakubovi – dnes úspěšnému fotografovi. Jejich společnou cestu životem nakonec rázně ukončila zákeřná nemoc. Na leukémii byla krátká.

Zemřela ve věku 47 let. Život čtvrtý s Markétou Svatba v obývacím pokoji Tak dlouho trvalo vdovské období Jiřího Suchého, až se v jeho zorném poli objevila o 46 let mladší Markéta. Středoškolskou profesorku měl přitom na očích několik let.

Už během studií si v Semaforu přivydělávala jako uvaděčka. „Říkal mi, že si mě všiml, ale na večeři mě pozval až po letech,“ přiznala mladá nevěsta. Svatbu měli v obývacím pokoji Suchého vily. Prý se kolem ní nic zvláštního neodehrálo.

„Jen jsme museli nechat otevřenou branku, kdyby dorazil někdo, kdo by vznesl závažnou připomínku proti uzavření našeho sňatku,“ usmíval se spokojený ženich. Žili každý zvlášť, potkávali se dvakrát, třikrát týdně.

Tvrdili, že jim to takhle naprosto vyhovuje. A pak se najednou zase rozvedli. Vinu vzal Jiří Suchý gentlemansky na sebe. Řekl, že nedokázal dát své krásné ženě dítě a tudíž si vzájemně slíbili volnost. „Myslím si, že se prostě nehodí, aby měl můj padesátiletý synek sourozence,“ uzavřel svůj čtvrtý život Jiří Suchý.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...