4 přírodní životabudiče

Nejen v době chřipek a nachlazení, ale i po vyčerpávajícím výkonu, ve stresu, při depresi nebo chronické únavě. Zkrátka pokud potřebujete „dobít baterky“ – přichází na řadu zaručená pomoc z přírody.

Poradíme vám méně známé a přitom velmi účinné bylinky, které místo hektolitrů kávy a energetických nápojů zaručeně odstraní únavu, zaženou chmury a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky. Stačí zajít do bylinkářství nebo některé z lékáren a připravit si odvar, čaj, anebo výluh. A jaké přírodní životabudiče vám znovu dodají ztracenou energii?

Také vás může zajímat ...

1. Rozmarýn

Rozmarýna je skutečným životabudičem. Posiluje srdce a krevní oběh, podporuje lymfu (mízu), uvolňuje ztuhlé svalstvo, prokrvuje mozek, čímž přispívá k dobré koncentraci a jasné mysli.

● Energie ve víněRozmarýnové víno je výborné na povzbuzení organismu, zvýšení krevního tlaku a prokrvení mozku. Nemělo by se však užívat dlouhodobě, ideálně 4 týdny. Potřebujeme: 2 lžíce čerstvých listů i květů rozmarýny, 0,5 litru kvalitního červeného vína. Postup: Bylinku přelijeme vínem a vše necháme 7 dní louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky).

Poté přecedíme, víno uskladníme v chladničce a užíváme 1 x denně jednu malou skleničku.

Rozmarýn není jen koření. Také léčí.

2. Čertův kořen

Kořen eleuterokoku obrovsky zvyšuje obranyschopnost organismu před stresem a duševním vypětím. Tato léčivka rovněž výrazně posiluje imunitní systém, především v kombinaci s echinaceou, měsíčkem lékařským a lapachem.

●Čaj pro imunituPotřebujeme: 1 lžíci čertova kořene (eleuterokoku), 1 lžíci echinacea, 1 lžíci květů měsíčku lékařského, 1 lžičku lapacha, 0,5 litru vroucí vody. Postup: Léčivky smícháme a přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Doporučená doba užívání jsou 4 týdny. Pozor!

Čertův kořen silně nabuzuje organismus, proto ho užívejte jen do odpoledne, protože by později mohl způsobit problémy se spánkem.

3. Klanopraška

Bobulky klanopraška neboli schizandry zvyšují celkovou odolnost a výkonnost organismu, odstraňují pocit únavy, zlepšují rekonvalescenci po těžkých chorobách. V patřičném množství zvyšují sexuální výkonnost mužů a u opačného pohlaví erotickou senzitivitu.

●Energie v prášku
Potřebujeme: Sušené plody klanoprašky Postup: Plody pomeleme nebo rozmixujeme nadrobno. Tuto drť skladujeme v dobře uzavřené tmavé skleněné nádobě. Po dobu 4 týdnů užíváme 3 x denně na špičku kulatého nože prášku. Pozor! Klanopraška by se neměla konzumovat po 16 hodině odpolední, poněvadž by mohlo dojít k narušení spánkových biorytmů.

Imunitu posiluje čertův kořen.

4. Maralí kořen

Leuzea neboli maralí kořen zlepšuje odolnost proti stresu, odstraňuje únavu a vyčerpání. Jeho zklidňující účinky dodávají sílu, klid, svěžest i vitalitu. Maralí kořen také velmi účinně chrání naši imunitu. Proto je velmi vhodný k rekonvalescenci po těžkých nemocech.

●Posilující kapky
Potřebujeme: 1,5 lžíce maralího kořene, 0,2 l 60% lihu či ovocné pálenky Postup: Léčivku zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a při potížích užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 30 dní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...