Můj kousek štěstí

4 rozdíly mezi infarktem a srdečním selháním

Umíte si představit, co se stane, pokud srdci začne docházet energie a přestane plně fungovat? Když vypne náhle, jako třeba při infarktu, k lékaři se dostaneme velmi brzy. Pokud se u něj ale nepozorovaně rozvíjí chronické srdeční selhání, nemusíme to vůbec poznat.

1. Infarkt si vybaví každý, srdeční selhání nikdo

Infarkt je onemocnění, kterého se obává většina z nás. Přichází náhle a je doprovázen typickou bolestí u srdce. Češi si pod onemocněním srdce vybaví nejčastěji právě infarkt, dále srdeční arytmie nebo vady chlopně, nikdo si však nevzpomene na srdeční selhání. Srdeční selhání je tedy onemocnění, které se na rozdíl od infarktu projevuje nenápadně, plíživě a často tak uniká naší pozornosti.

2. Při infarktu trpí srdce, při srdečním selhání celé tělo

Aby mohlo srdce plnit svou funkci, potřebuje být dostatečně prokrveno, k čemuž slouží věnčité tepny. Infarkt nastává ve chvíli, kdy je jedna z věnčitých tepen neprůchodná. Ucpání nejčastěji způsobuje krevní sraženina, která tepnu zneprůchodní, a do srdeční svaloviny se proto nedostane potřebné množství živin a kyslíku. Neprokrvená část svalu přestává fungovat a odumírá. Chronické srdeční selhání je nemocí, při které je srdce zásobeno dobře, ale nedokáže krev z různých příčin pumpovat dostatečně rychle a rovnoměrně ji rozvádět po těle.

3. Infarkt se projeví u srdce, srdeční selhání nikoli

V případě infarktu nemocný, jehož srdeční svalovina není dostatečně zásobena a odumírá, pociťuje bolest u srdce nebo na hrudníku, která neodeznívá. Bolest trvá dlouho, přestože jsme v klidu a může se rozšiřovat dále do hrudníku, krku či horních končetin. U srdečního selhání je srdce oslabené a nezvládá plnit svou funkci. Jak srdce slábne, dochází energie postupně celému našemu tělu. Omezené množství krve, které postižené srdce rozvede po těle, jde primárně k životně důležitým orgánům, nedostává se ale svalům a naopak se hromadí tam, kde nemá. Nemocný začne pociťovat únavu, dušnost a obtíže s dýcháním, mohou mu natéct kotníky a břicho. Srdeční selhání se může projevit také nechutenstvím, při kterém paradoxně přibíráte na váze, a také nápadně častějším močením.

4. Infarkt lze zachránit, srdeční selhání kontrolovat

Jedním z příkladů nemoci, jež byla kdysi smrtelná, ale dnes se lékařům daří pacienty ve většině případů zachránit, je infarkt myokardu. Čím více pacientů s infarktem lékaři vyléčí, tím více je lidí, u nichž se může rozvinout chronické srdeční selhání. To lze kontrolovat, základem však je dostat se včas do péče lékaře. Srdeční selhání je onemocnění, které nelze zcela vyléčit, ale jeho včasné odhalení dává možnost prožít kvalitní a dlouhý život. Stačí jen okamžitě volat doktora a nechat se vyšetřit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden