5 dobrých důvodů, proč jíst ryby

Ryby patří mezi nejzdravější maso na světě. Obsahují vysoké koncentrace živin, které potřebujeme pro kondici našeho mozku, srdce i očí.

Podle odborníků bychom měli jíst alespoň jednu až dvě porce rybího masa týdně. Ale pozor! Některé druhy ryb jsou lepší než ostatní, přičemž za nejzdravější jsou považovány takzvané tučné ryby. K nim patří například losos, pstruh, sardinky, tuňák nebo makrela.

Také vás může zajímat ...

Takže, čím a jak jsou ryby pro nás prospěšné?

1. Obsahují důležité živiny

Nedostatkem těchto živin trpí většina lidí. Především to je vitamin D a omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro optimální fungování našeho těla a mozku, snižují riziko vzniku řady onemocnění a ženy je potřebují pro správný vývoj plodu v době těhotenství.

Kromě toho jsou ryby bohatým zdrojem vysoce kvalitní bílkoviny, jódu a řady různých vitamínů a minerálů.

2. Zachovají zdravé srdce

Ti, kdo alespoň jednou týdně jedí ryby, jsou méně ohroženi rizikem předčasného úmrtí na infarkt myokardu a také na mozkovou mrtvici, což jsou nemoci, které na celém světě patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. A jsou to právě tučné ryby, které jsou pro zdravé srdce nejvíc přínosné, protože obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin.

3. Zvýší šedou hmotu mozku

Konzumace ryb zpomaluje zhoršování funkce mozku ve stáří. Lidé, kteří několikrát týdně konzumují ryby, mají více šedé hmoty v těch oblastech mozku, které jsou odpovědné za paměť a emoce.

4. Jsou zdrojem vitaminu D

Rybí maso je jediným kvalitním potravinovým zdrojem vitamínu D, který napomáhá ke správné funkci imunitního systému a udržuje zdravé kosti, svaly a zuby. Nejvíce ho obsahuje losos nebo slaneček, skvělý je i tresčí olej.

Jedna porce lososa (110 g) znamená cca 100 % doporučené denní dávky vitamínu D a jedna polévková lžíce tresčího olej dodá tělu více než 200 % jeho denní doporučené dávky.

5. Zlepší spánek

Na poruchách spánku se může do značné míry podílet také nedostatek vitamínu D. U lidí, kteří jedí lososa třikrát týdně, dochází ke zlepšení kvality spánku i celkového fungování během dne.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...