5 nejlepších tipů pro astmatiky

Astma, stejně jako další chronická onemocnění, dokáže znepříjemňovat život postiženému i jeho nejbližším. Existují však způsoby, jak si lze soužití s touto nemocí usnadnit.

Příznaky astmatu se často objevují již v raném dětství. Přinášíme vám užitečné tipy, jak předcházet jeho zhoršování.

1. Sledujte kvalitu ovzduší

Informace o rozptylových podmínkách i pylové zpravodajství nabízejí v současnosti spolehlivé údaje a jsou dostupné na internetu.

Také vás může zajímat ...

Díky nim můžete lépe plánovat třeba venkovní aktivity, jako je sport či procházky, nebo přizpůsobit větrání bytu. Smog může zhoršovat dechové problémy i vyvolat astmatický záchvat, proto nemá smysl ve dnech, kdy jsou špatné rozptylové podmínky pokoušet štěstí.

2. Pravidelně perte a vysávejte

Vysávání je zvláště důležité, pokud máte na podlaze koberce. Prach sám o sobě není tolik nebezpečný jako roztoči a malý hmyz, který v něm žije.

Je všeobecně známé, že roztoči jsou především v ložním povlečení, prostěradlech, polštářích a dekách, takže je každých několik týdnů perte na nejvyšší teplotu. Z dětských pokojíků pak odeberte co nejvíce vycpaných plyšových zvířat nebo je pravidelně vysávejte. Silný vysavač je v domácnosti astmatika nezbytnou nutností.

Pokud vám to bydlení umožní, raději se koberců vzdejte a zvolte hladkou omyvatelnou podlahu.

3. Sportujte, ale s rozmyslem

Trpíte-li astmatem, nemusíte se úplně vzdávat sportu. Některé fyzické aktivity pro vás mohou být naopak prospěšné.

Třeba plavání zvyšuje kapacitu plic a podpoří celkovou kondici. Vždy si s sebou však nezapomeňte pro všechny případy vzít kapesní inhalátor, který vám v případě potíží usnadní dýchání. Výborným pomocníkem může být díky důrazu na dýchání také jóga.

4. Sledujte, co jíte

Astma jde často ruku v ruce s alergiemi, které vyžadují speciální jídelníček. Správný výběr potravin může omezit zahlenění dýchacích cest i snížit počet astmatických záchvatů. Obezřetní buďte zejména u alergizujících potravin, jako je čokoláda, sója či mléko.

Doporučuje se naopak česnek, který působí pozitivně na hladké svalstvo, a zelenina a ovoce, které dodají tělu vitaminy a antioxidanty.

5. Korigujte vlhkost

Ve většině domácností je nedostatečná vlhkost velkým problémem. Suchý vzduch je totiž pro dýchací soustavu velmi nebezpečný. Nejlepší volbou je proto zvlhčovač vzduchu, nejlépe s monitorovacím systémem, který vám určí její přesnou úroveň. Pokud je jí totiž příliš mnoho, vytváří pro astmatiky také problém.

Vlhkost je skvělým prostředím pro plísně, které jsou známým alergenem a příčinou astmatu. Ve vlhkém prostředí, jaké je například ve starých domech nebo suterénech, je doporučován naopak odvlhčovač. Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat na zhruba 30 % až 50 %.

.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...