5 nemocí, které můžete podědit

Má vaše maminka křečové žíly, tatínka zlobí žlučník a oba navíc trápí alergie na pyl? Nemáme pro vás dobrou zprávu. S velkou pravděpodobností jejich nemoci budete mít také. Geny, které jste od nich dostali do vínku, se o to postarají.

Geny neovlivňují jenom naše sklony k různým chorobám, ale také inteligenci, výšku, temperament a krásu. To je celý tatínek, celá maminka slýcháme od lidí, když komentují zjev vašeho potomka. Přitom jsou po genetické stránce za to všechno odpovědní oba rodiče stejně – polovinu genů dědí dítě od matky a polovinu od otce.

Také vás může zajímat ...

Některé geny jsou ale dominantní, to znamená, že se v nezměněné podobě dědí opakovaně, např. velký nos, odstálé uši, plné rty, velké oči nebo podivné znaménko na zádech. Co se týká nemocí, někdy stačí, aby potomkovi předal chorobu pouze jeden z rodičů, některé se naopak projeví jen v tom případě, kdy potomek dostane mutovanou genetickou informaci od obou rodičů zároveň.

Lze tuto nepřízeň „osudu“ nějak odvrátit?

Rakovina ženských orgánů

Genetickou zátěž ovlivnit nelze, ale naštěstí v mnoha případech můžete své zdraví pozitivně ovlivnit svým životním stylem, nebo také radikálním zásahem. O tom, jak funguje přenos genů z rodičů na děti, se před pár lety dověděl celý svět z kauzy americké herečky Angeliny Jolie, která si preventivně nechala odstranit prsa, dělohu i vaječníky, protože na rakovinu těchto orgánů postupně zemřely v poměrně mladém věku její maminka, teta i babička.

K radikálnímu kroku se rozhodla poté, co jí genetici po speciálním vyšetření sdělili, že zdědila mutaci genů odpovědných za tyto choroby a že existuje až 80% riziko, že onemocní.

Infarkt

Všimli jste si, že se vás každý nový lékař, ke kterému jdete, vždycky podrobně vyptá na nemoci vašich rodičů? Je to důležité, pokud má určit pravděpodobnost, zda vás může postihnout například infarkt.

To, že díky špatným genům od rodičů máte zvýšené riziko této nemoci ještě neznamená, že vás musí skolit. Může ho vyvolat také váš nezdravý způsob života. Kouříte? Existuje 2-4 násobně větší nebezpečí, že vás postihne srdeční záchvat, než nekuřáka.

Dopřáváte si jídlo bohaté na tuky? Vysoký cholesterol zacpe vaše tepny a infarkt nebo mrtvice jsou tu. Žijete v neustálém stresu? Vaše srdce to po čase nevydrží a pukne jako ořech. Takže si najděte čas na odpočinek, nekuřte, zdravě jezte a cvičte.

Pravidelné cvičení snižuje nejen riziko obezity, ale i vysokého tlaku, který je dalším ze zabijáků srdce.

Křečové žíly

Postižení křečovými žilami je až z 90 % dědičné. Něco pro to, abyste toto onemocnění co nejvíc oddálili, ale udělat můžete.

V první řadě nesmíte ztloustnout, nadměrná váha nohám škodí ze všeho nejvíc. Stav zhoršuje i to, když v práci stále jen sedíte nebo naopak stojíte. To sice změnit nemůžete, tak se alespoň v každé pauze trošku projděte a s nohama si všelijak cvičte. A pozor! Nohám žen může škodit i špatně zvolená antikoncepce.

Alergie

Mají-li oba rodiče alergii, nebo i jen jeden, jejich potomek ji určitě bude mít také. Někdy se alergie také dědí ob generaci, tzn. po prarodičích. Ale i zdravým rodičům se může narodit alergické dítě. Šance tomu předejít takřka žádná není.

Osteoporóza

Z 60-80 % je podmíněna dědičnými faktory. Ale i přes to dnes lékaři dokážou v mnoha případech různými preventivními a léčebnými postupy zabránit rozvoji onemocnění a předejít komplikacím.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama