5 potravin, které jedí šťastní lidé

Naši náladu může ovlivňovat celá řada, třeba jídlo. Některé potraviny totiž mají přímý vliv na tvorbu serotoninu – hormonu štěstí. Tato látka působí na nervový systém a navozuje dobrou náladu a pocit radosti.

Žádná exotika, ale z 95 procent to jsou úplně běžné potraviny, které znáte a které vám pomohou je skvělé pohodě. Jen o nich potřebujete vědět a mít je doma.

1. Zelená zelenina

Jestli se chcete cítit skutečně dobře, zelená je na prvním místě. Takový špenát, obsahuje vysoké množství hořčíku, který zlepšuje koncentraci a duševní výkon, a vitamíny řady B, jež podporují tvorbu serotoninu, tudíž dobrou náladu a psychickou stabilitu.

Také vás může zajímat ...

Kapusta se vyznačuje podobnými účinky. Obsahuje také mnoho vitaminu C a podporuje nejen dobrou náladu, ale chrání tělo také před nemocemi. Brokolice, bohatá na rostlinné bílkoviny, vápník a vitamín B6, je natolik zdraví prospěšná, že se doporučuje konzumovat každý den šálek brokolice vařené v páře.

Chřest je zase velkým zdrojem kyseliny listové, která je v boji se stavy sklíčenosti mimořádně účinná.

2. Divoké ryby

Pstruh duhový, tuňák a losos – obsahují tryptofan, který významně podporuje tvorbu serotoninu, a omega-3 mastné kyseliny. Ty zase zabraňují pocitům smutku, úzkosti a zlepšují spánek. Jsou také zdrojem vitamínu D, který je stimulantem dobré nálady. Aby ryby měly správný efekt, ideální jsou tři porce týdně.

3. Kakao a čokoláda

Jsou bohatým zdrojem hořčíku, stimulují a revitalizují organismus. Kakaové boby obsahují látky, které mohou způsobit až euforii. Surové kakao totiž obsahuje látku, jež má stejné složení jako sloučenina, která se produkuje v našem mozku v době zamilování, a právě ta je zodpovědná za zlepšení naší nálady, protože způsobuje uvolňování endorfinů.

A to je důvod, proč si dopřát kvalitní tmavou čokoládu.

4. Mandle

Prostřednictvím vysokého obsahu železa podporují tvorbu červených krvinek. Díky hořčíku, kterého jsou plné, mají antidepresivní účinky. Dobře fungují i proti krátkodobému podráždění a zlepšují náladu.

5. Banány

Jsou opravdovým přírodním antidepresivem. Obsahují tryptofan, cukry, železo, hořčík, draslík a mnoho vitaminů a dalších minerálních látek. Při podpoře tvorby serotoninu jsou mezi ovocem skutečnými šampióny.

Banány jsou ideální svačinkou, ze které můžeme dostat balík energie a zároveň to je parádní způsob, jak do těla doplnit zinek, což je mj. významný antioxidant. Navíc jsou přírodním probiotikem, tedy potravou pro ty správné bakterie ve střevech.

Obsahují hodně vlákniny a regulují i hladinu krevního cukru v krvi. Stačí jeden banán jako dopolední svačina a máme dostatek hořčíku, který zabíjí stres, na celý den.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...