Moje chvilka pohody

5 přírodních antibiotik, které máte v kuchyni

Neničí střevní flóru, nemají vedlejší účinky a přitom účinně zabíjejí bakterie.

Antibiotika nám sice dokážou zachránit život, ale při jejich častém používání si na ně některé bakterie vypěstují rezistenci. Navíc hubí i zdraví prospěšné střevní bakterie a tím snižují funkci našeho imunitního systému.

Naštěstí existují také antibiotika, která nemají žádné vedlejší účinky. Překvapivě je můžeme běžně najít v naší kuchyni.

1. Cibule

Je to silné přírodní antibiotikum. Obsahuje vitamíny E, C, vitamíny skupiny B, vápník, síru, draslík, hořčík, měď, zinek, železo a sodík a další látky, díky nimž pomáhá při chřipce i angíně, zbaví nás kašle, chrapotu, bolesti v krku a posílí imunitní systém.

Snižuje také hladinu glukózy v krvi. Na rozdíl od antibiotik, které nám předepíše lékař, cibule sliznice střev a žaludku neničí, ale posiluje.  Ale pozor, pokud má být účinná proti škodlivým mikroorganismům je třeba jí jíst syrovou.

Nejlepší je cibulová šťáva nakapaná na kostku cukru nebo syrová cibule nakrájená na plátky, posypaná cukrem a několik hodin uložená v lednici. Stejně dobrou službu prokáže i v různých zeleninových salátech. Smícháním na jemno nakrájené cibule s medem získáte velice účinný sirup proti kašli.

2. Česnek

Česnek má silné antibiotické, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dokonce působí i proti virům a plísním a je velmi oblíbený pro své silné detoxikační účinky.

Kromě účinné látky alicinu, která mu propůjčuje tyto vynikající schopnosti, v něm najdeme vitamíny A, C, vitamíny skupiny B, vápník, jód, selen a další látky. Česnek také snižuje vysoký krevní tlak, podporuje činnost srdce a pročišťuje cévy.

Stejně jako cibule posiluje imunitní systém a je nejúčinnější syrový. Konzumovat ho můžete třeba na topinkách nebo v pomazánkách. Bohužel česnek je obtížně stravitelný a doprovází ho nepříjemný zápach. Zbavit se ho můžete např. žvýkáním zrnek kávy nebo mátových listů.

3. Křen

Pokouší se o vás chřipka nebo jste zahlenění? Vyzkoušejte sílu nastrouhaného křenu. Tato zelenina s pálivou a štiplavou chutí totiž rozpouští hleny a dokáže zatočit s počínající infekcí. Pomůže nám také zbavit se rýmy i nachlazení, protože uvolňuje nosní dutiny a horní cesty dýchací.

Můžete ho přidávat k pečenému masu nebo nastrouhat do některých zeleninových salátů a pomazánek. Zředěná křenová šťáva zase poslouží jako kloktadlo proti bolestem v krku i proti angíně.

4. Tymián

Patří mezi nejúčinnější přírodní antibiotika. Pomůže při léčbě nemocných dýchacích cest, nachlazení, chřipky a dokáže výrazně ulevit od kašle.

Esenciální oleje v něm obsažené totiž zvyšují prokrvení hrudníku a následně i sekreci hlenu. Vyzkoušejte účinky tymiánového čaje: zalijte 2 čajové lžičky tymiánu 200 ml vroucí vody a nechte 5 minut vyluhovat. Můžete ho použít i jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích.

5. Hřebíček

Má dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové účinky. Nejčastěji se používá k léčbě bolesti zubů a bakteriálních infekcí při zánětu dásní.

Lékaři doporučují rozkousat dva hřebíčky, co nejdéle je ponechat v ústech a pak vyplivnout. Choroboplodné zárodky nejlépe ničí hřebíčkový olej a osvědčil se i při zánětech jater virového původu. Nesmí se ale používat neředěný.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden