Můj kousek štěstí

5 příznaků nemocného srdce

Srdce je neúnavnou pumpou ženoucí krev a tím i nezbytný kyslík a živiny ke všem našim orgánům. Srdce však není stroj. Jak ale poznáte, že vašemu srdci dochází síla a ohrožuje vás srdeční selhání? Při těchto pěti signálech byste měli zbystřit.

1. Zadýchávání i při mírném pohybu

Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního. Problém nastává, když se vám dýchá namáhavě a ztěžka, i když zrovna neděláte nic náročného. Dušnost totiž patří mezi hlavní příznaky srdečního selhání. Obtíže se mohou nejprve dostavit jen při větší námaze. Později se však začnou projevovat i při lehčí zátěži, třeba při běžném úklidu. Situace se může zhoršit natolik, že se zadýcháváte, i když jste právě naprosto v klidu či při činnosti, která vám dříve nedělala sebemenší problémy. Pokud se dušnost zhorší v noci ve chvíli, kdy si lehnete na záda, je nasnadě mít se na pozoru a co nejdříve vyhledat lékaře.

2. Otoky nohou

Jedním ze signálů, že srdce nezvládá plnit svou funkci, jsou i otoky dolních končetin a kotníků. Jen 28 % Čechů si tento problém spojuje se srdcem, dvě pětiny jej přisuzují stáří. U žen bývá navíc vznik otoků často spojený s hormonální nerovnováhou. Nenechte se ale zmást, otoky mohou značit také závažné onemocnění srdce. Dalším ze signálů, že jde o závažné  potíže se srdcem, je zvětšení objemu v oblasti břicha, způsobené hromaděním tekutiny, které může být doprovázeno nechutenstvím.

3. Nikdy nekončící únava

Je zcela normální, že po celodenní zátěži anebo po náročném sportu jste unavení a potřebujete dostatek spánku. Signálem, že něco není v pořádku, je ale neodbytný pocit neustálé únavy a vyčerpání, což může poukazovat na velmi vážné srdeční selhání. Proč tomu tak je? Srdce rozvádí krev a tím i kyslík a důležité živiny do celého těla. V případě, že srdce nepracuje tak, jak by mělo, pumpuje krev přednostně do životně důležitých orgánů. Kvůli tomu pak  dochází k menšímu prokrvení svalů a všech končetin a člověk se tak cítí malátný a unavený.

4. Silné srdeční bušení

Rychlejší a silnější tep se mohou běžně objevit při citovém rozrušení, při nervovém vypětí, nebo při velké fyzické námaze. Jenže co když srdce buší více než obvykle, aniž byste pro to měli nějaké logické vysvětlení? Pak to může být tím, že se snaží dohnat zpomalené tempo způsobené srdečním selháním a snaží se ze všech sil rozpumpovat krev, která se v těle nahromadila. To se v danou chvíli projeví silným či nepravidelným tlukotem srdce, které vůbec neodpovídá prožívané klidové situaci.

5. Přibírání bez příčiny

V těle se v případě srdečního selhání začne hromadit krev i voda. V důsledku toho můžete pozorovat znatelný nárůst váhy ve velmi krátkém čase, klidně až dva kilogramy během týdne! Zároveň však přebytečná tekutina může zapříčinit ztrátu chuti k jídlu a nevolnosti během jídla. Celých 97 % z nás si nechuť k jídlu se srdcem nespojí, i tímto způsobem ale může tělo volat o pozornost. Proto v případě rychlého nárůstu váhy spojeného s nechutenstvím vyhledejte lékařskou pomoc.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden