5 rad, jak se vyhnout žaludečním vředům

Žaludeční vředy bývají často upozorněním, že je třeba něco v životě změnit. Bývají výsledkem špatného životního stylu, nadměrného stresu, a pokud přidáme i nevhodný jídelníček a nadužívání léků, máte na tuto pohromu přinejmenším zaděláno.

Dá se jí však účinně vyhnout. Jak?

Také vás může zajímat ...

Nepodceňujte příznaky

Vředem se obvykle nazývá poškozená sliznice žaludku, která se neléčením může prohlubovat a způsobit i krvácení do trávicí trubice. Už jen drobné příznaky jako dlouhodobá zácpa nebo průjem, by vás měly varovat.

Stejně tak jako nápadná změna hmotnosti, zejména rychlé hubnutí, ztráta chuti k jídlu či celková slabost spojená s trávicími těžkostmi. Dále může jít o pálení v jícnu nebo o častou potřebu zvracení zejména po jídle.

Na to, že něco není v pořádku, upozorňuje i bolest břicha. Pokud popsané příznaky trvají déle než deset dní, měla byste zajít k lékaři.

Neodkládejte návštěvu lékaře

Když je bolest trvalá a vystřeluje až do zad, může už být pozdě. Pokud tedy pociťujete byť jen drobné příznaky, určitě stojí za to se objednat k lékaři. Z vyšetření endoskopem nemusíte mít strach.

Endoskopy, tedy ohebné trubičky s malou kamerou na konci, už dnes mají menší rozměry než dříve, a pokud by měl někdo problém s dávivým reflexem, je možné provést tzv. transnazální endoskopii, kdy se tenčí trubička zavede do trávicího traktu nosní dírkou.

Upravte si jídelníček

Máte-li podezření na žaludeční vředy, okamžitě byste měla upravit svůj jídelníček. Vyškrtněte z něj smažená, ostrá a kořeněná jídla, nepijte alkohol a vzdejte se jakýchkoli sycených nápojů a ovocných džusů. Pokud kouříte, počet cigaret snižte na minimum a kávu nikdy nepijte nalačno.

Pozor káva bez kofeinu vyvolává úplně stejnou produkci žaludeční kyseliny jako obyčejná, takže s ní nevyhrajete. V obou případech pijte maximálně jeden šálek denně. Omezte stres Snadno se to řekne, ale hůře udělá.

Dnešní doba nahrává výkonnosti a lidé mají pocit, že všechno musí zvládnout hned, jinak zklamou. Zdraví tak dostává na frak, přitom by mělo být na prvním místě. Pokud máte náročnou práci, naordinujte si více odpočinku a větší prostor můžete dát i relaxaci v podobě jógy či jiného pomalého cvičení, které vás uvede do klidu.

Také jezte menší porce, a to ideálně beze spěchu, abyste připravená sousta mohla pořádně rozžvýkat. Nedělte se o věci Studie zjistily, že viníkem rozšíření vředové choroby žaludku je nákaza bakterií, která se přenáší mimo jiné slinami, ale i dalšími tělními tekutinami.

Nakazit se proto můžete i v rámci rodiny, třeba použitím špatně omytého nádobí. Snažte se proto nedělit o potraviny, omezit polibky a dodržovat hygienu..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...