5 rad, jak si udržet oči zdravé

Nejdůležitějším lidským orgánem jsou oči. Zprostředkovávají přes 90 procent informací z okolního světa. Málokdo si to uvědomuje a málokdo o svůj zrak pečuje tak, jak by bylo třeba.

Zrak je spojený se zdravím celého organismu. Jeho porucha vždy signalizuje, že je v těle něco v nepořádku. Může to být třeba dlouhodobý stres nebo nedostatek výživných látek. Co tedy můžete pro své oči udělat, než vám zrak začne slábnout kvůli stárnutí?

Také vás může zajímat ...

Cvičte oční jógu

Stejně jako jiné svaly těla je potřeba posilovat i oční svaly. Nejlepší je cvičit tzv. oční jógu. Se zavřenýma či otevřenýma očima pohybujte nahoru, dolů, doleva, doprava a úhlopříčně.

Cvičení lze provádět ve volných chvilkách – v městské hromadné dopravě, při přestávkách v práci, při čekání na autobus apod. A nezapomeňte u toho pravidelně dýchat.

Dopřejte si kyslík

Možná to nevíte, ale oči potřebují hodně kyslíku. Pobyt v klimatizovaných místnostech a zakouřených prostorách jim neprospívá. Dodržujte proto jednoduchá pravidla: máte-li sedavé zaměstnání, dělejte si vždy po 45 minutách přestávky.

Vyvětrejte, protáhněte se, zacvičte si a každý den si zaběhejte nebo jděte na svižnou procházku. Můžete si také domů pořídit malou trampolínu. Stačí pár poskoků a během chvilky rozproudíte krev v celém těle.

Dívejte se do dáli

Oči jsou v klidové poloze tehdy, pokud se díváte do dáli. Jakýkoliv pohled na blízko je pro ně zatěžující. Nejvíce zatěžující je celodenní práce na počítači a dlouhodobé čtení. V práci proto čas od času odtrněte oči od počítače a zahleďte se z okna do dáli.

Jděte se projít, zvedněte hlavu a dívejte se na nejvzdálenější dům, na konec ulice, v přírodě na kopce na horizontu. Pokud nosíte brýle, odložte je a dívejte se do dáli bez nich. To, že nevidíte ostře, neřešte. Pokud se díváte na bližší předměty, snažte se vždy na chvíli hledět jakoby skrz ně.

Mrkejte

Oko by mělo mrknout každých 3-5 vteřin. Pokud málo mrkáte, rohovka nedostává výživné látky a oko je unavené. Typické aktivity, při kterých mrkáte méně často, jsou výše zmíněné čtení a práce na PC.

Málokdo si na to, že má dostatečně mrkat, vzpomene. Tak si třeba nalepte si na monitor počítače cedulku „mrkej“ a do knihy si dejte záložku se stejným nápisem.

Oči vyživujte

Pro zdravé oči je nezbytný dostatek vitamínů a minerálů. Řada vážných očních nemocí, např. makulární degenerace, je také spojena s nedostatkem antioxidantů v těle a působením tzv. škodlivých volných radikálů.

Výživné látky můžete svému zraku dodat třeba konzumací dostatečného množství syrové zeleniny a ovoce. Pro oči je nezbytná zejména mrkev, zelená listová zelenina, ideálně listový špenát, a oranžové ovoce, například pomeranče.

Očím prospějete i pitím čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, připravovaných doma v odšťavňovači. Můžete také užívat kvalitní doplňky stravy. Užívejte přípravky s dostatečným množstvím výživných látek, nepoužívejte jednotlivé vitamíny a minerály, v přírodě vždy fungují „v týmu“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama