5 rad, jak si udržet zdravé oči

Slzení a pálení očí, bolesti hlavy, napětí v šíji. Tyto nepříjemné příznaky mohou být důsledkem slábnoucího zraku. Nebo špatně zvolených brýlí.

Možná se vás to ještě netýká, ale pokud se nebudete o své oči starat, potíže se určitě brzy dostaví. Máme pro vás pár tipů, jak si udržet zdravý zrak co nejdéle.

1. Pravidelné prohlídky

Choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři a informujte ho o zdravotních problémech svých i vašich blízkých, např. pokud někdo trpí cukrovkou.

Také vás může zajímat ...

2. Dobrá strava

Do jídelníčku zařaďte tmavou listovou zeleninu, bobulovité ovoce a vaječné žloutky. Jezte čerstvé a kvalitní potraviny a vyhýbejte se těm průmyslově zpracovaným, které organizmus zatěžují.

3. Oční jóga

Každý den si udělejte 3 minuty čas na oční jógu. Cvičí se bez brýlí, nejlépe před spaním. Každý cvik se desetkrát opakuje a mezi každou sadou je třeba udělat krátký odpočinek. Pohybujte očima pomalu nahoru (pohled k nebi) a dolů, pak z jedné strany na druhou. Hlavu mějte pořád v klidné přímé poloze.

Pak pohybuje očima doprava a doleva. Na každou stranu se dívejte až tak daleko, jak je to možné. Následuje pohyb šikmo do levého dolního rohu, poté pravého horního rohu a zakončete kroužením očima na jednu a poté na druhou stranu.

4. Investice do brýlí

Oči zbytečně nenamáhejte a investujte do kvalitních brýlí s antireflexní úpravou. V případě, že se vám během dne mění ostrost zraku, zbystřete. Odpočatý mozek dokáže počínající krátko(daleko)zrakost korigovat, proto ráno vidíte dobře a máte pocit, že brýle vůbec nepotřebujete.

Oko i mozek se však více namáhají a se zvyšující se únavou ve večerních hodinách pak vidíte hůře než dopoledne. Navíc vás může bolet hlava a unavené oči pálí a řežou.

5. Filtrace modrého světla

Pokud pracujete denně na počítači, pořiďte si antireflexní úpravu, která filtruje modré světlo, jež produkují monitory, chytré telefony a tablety i oblíbené LED žárovky.

Jeho nadměrné množství může působit napětí v očích a jejich únavu. Nezapomeňte pravidelně mrkat, aby nedocházelo k vysušování očí. Jestli pracujete déle než 2 hodiny denně na počítači, pořiďte si brýle se speciální antireflexní úpravou.

Po 20 minutách práce odpoutejte zrak od obrazovky a zaostřete do dálky, ideální je podívat se z okna, do zeleně. Postarejte se také o to, aby byla místnost vhodně osvětlená.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...