5 rad, jak správně užívat léky

Stejně jako známe své tělo, měli bychom znát i léky, které mu podáváme. Jen jejich správným užíváním se vyléčíme. Znalost nebo neznalost léčby může ovlivnit nejen naše zdraví, ale dokonce i život.

Někdy stačí k podstatnému snížení účinnosti zdánlivě malá chyba, kterou nepokládáme za podstatnou. Pojďme se podívat na to, jak docílit, aby lék v organismu fungoval přesně tak, jak má.

Také vás může zajímat ...

1. Dodržujte pokyny lékaře i lékárníka

Když vám lékař předepíše lék, je nutné, abyste porozuměli tomu, proč vám ho dává a je třeba dodržet dávkování, které lékař na recept napíše. Jedná-li se o volně prodejný lék, pak by vám měli o jeho užívání poskytnout informace přímo v lékárně.

Léky užívejte pokud možno vždy ve stejném čase, abyste dosáhli optimální koncentrace účinné látky. Pokud v průběhu léčby dávku sami snížíte, nebo léčbu ukončíte, měli byste doktora o změně informovat. Jen on vám může vysvětlit, jak moc (ne)bezpečné vaše rozhodnutí je.

2. Čtěte příbalový leták

Ještě před tím, než si lék vezmete, přečtěte si příbalovou informaci, která je součástí každého balení léku. Dočtete tam, jak se léčivo užívá, s čím se smí a nesmí kombinovat, které složky obsahuje (na některou můžete být alergičtí) v jakých případech byste neměli lék užívat atd.

Pokud něčemu nerozumíte, není ostuda se zeptat lékaře nebo lékárníka.

3. Nezapíjejte čímkoli

Léky zapíjejte vodou. Jiné nápoje nemusí být vhodné, některé mohou navíc příznivý účinek léku oslabovat. Třeba grapefruitový džus několikanásobně zvyšuje koncentraci léků na vysoký tlak.

Naopak účinek některých antibiotik snížíte, když je zapijete mlékem. Naprosto nevhodný je k zapíjení léků alkohol. Kombinace alkoholu s antibiotiky, léky na cukrovku nebo na vysoký tlak může vyvolat nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, bušení srdce a změny krevního tlaku.

Zapíjíte-li alkoholem léky na bolest, např. brufen, můžete si přivodit žaludeční vředy a krvácení do trávicí trubice.

4. Respektujte podávání

Určité léky je třeba brát nalačno, jiné zase s menším množstvím potravy, např. ty, které by mohly podráždit žaludeční stěnu. Při některých nesmíme mléčné výrobky, u dalších bychom je zase konzumovat měli.

Ani s bylinkami to není lehké. Například při současném užívání třezalky a některých léků na srdce, antikoncepce či antidepresiv může dojít k selhání léčby.

5. Nezdvojujte dávku

Pokud si zapomenete vzít svůj lék v obvyklý čas, je nutné se podívat do příbalového letáku, do kdy je možné vynechanou dávku ještě užít. Pokud tam tato informace není, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Rozhodně dávku nezdvojujte!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...