5 rad pro zdravou a lesklou srst psa

Srst je tím prvním, čeho si na zvířátku většinou všimneme. Je indikátorem celkového zdraví a kondice.

Kvalita srsti je podmíněna několika faktory – péčí ze strany chovatele, stravou, která je zvířátku podávána a v neposlední řadě také dědičností. Poradíme vám, jak o srst a kůži psa správně pečovat.

Koupel

Lidé si často myslí, že krásná srst je ovlivněna důkladným a častým mytím psa. Ale opak je pravdou. Příliš časté koupele mohou psovi spíše uškodit a rozhodně neznamenají zdravější a krásnější srst.

Mnoho výrobců šamponů tvrdí, že psa je ideální mýt i jednou měsíčně, ale to rozhodně není zdravé. Může se totiž poškodit přirozená mikroflóra srsti. Díky častému mytí a používání šamponů ztrácí srst svojí schopnost se odmašťovat, která je pro psy velmi důležitá. Za ideální se považuje koupat psa cca jednou za 4 měsíce.

Speciální šampony

I nejkvalitnější kosmetické přípravky mohou při nadměrném používání narušit přirozený ochranný film na kůži, která je pak náchylnější k onemocnění. Pokud tedy není srst silně znečištěna, je lepší k mytí použít jen čistou vodu.

Nikdy nepoužívejte pro zvířata šampony určené lidem – kůže zvířete má jiné pH a je velmi citlivá. Vždy používejte speciální psí šampony, kterých je na trhu celá řada. Pokud si nevíte rady s výběrem, váš veterinář vám určitě poradí.

Bílkoviny a tuky

Pro kvalitu srsti je rozhodující zdravá kůže. Onemocnění kůže často vznikají následkem dlouhodobého nedostatku některých živin, či jejich nevyváženosti v krmné dávce. Pro růst srsti jsou nepostradatelné proteiny.

Kůže a srst využívají pro svůj růst až 25 % denního příjmu proteinů. Projevem nedostatku proteinů může být křehká, depigmentovaná srst, její nadměrné vypadávání a tvorba lupů. Dalšími důležitými látkami jsou mastné kyseliny, vitaminy A a E, vitaminy skupiny B a zinek.

Doplňky výživy

Z doplňků stravy pro psy vybírejte ty, které obsahují keratin, ten posiluje a přispívá k opětovnému růstu srsti a drápů. Výborný je také lopuch k pročištění kůže a zinek pro zdravou srst. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i speciální psí oleje, například lososový, dýňový nebo lněný.

Kartáčování

Důležitou součástí údržby srsti je její pravidelné česání a kartáčování. Nejenže to zbavuje srst prachu a nečistot, a odumřelých chlupů vypadlých při línání, ale pomáhá roznášet také kožní mazivo. Interval a délka této procedury jsou dány typem, délkou, kvalitou a stavem srsti daného psa/plemene.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...