5 tipů, jak se zbavit nadbytečné vody v těle

S nadměrným zadržováním vody v těle se potýká řada z nás

Nedaří se vám zhubnout? Kolísá vaše váha tak, že ze dne na den přiberete i kilo nebo dvě? Máte po ránu oteklé oči, tvář nebo ruce? Pak nejspíš zadržujete v těle vodu. Dostat nadbytečnou vodu z těla ale nemusí být vůbec složité.

1. Omezte solení

Také vás může zajímat ...

Potrpíte si na chipsy, často jíte v rychlém občerstvení a polévku si přisolíte ještě dříve, než ji vůbec ochutnáte? Když máte v těle hodně soli, mají ledviny více práce s filtrací krve a v organismu zůstává více vody.

Proto nejenom omezte solení, ale zároveň si i ohlídejte, kolik soli získáváte z potravin. Nejvíce jí obsahují různé chuťovky, již uvedená jídla z fastfoodu, uzeniny, tavené sýry a polotovary.

2. Vynechte cukr a bílou mouku

Sladkosti a výrobky z bílé mouky jsou potraviny s vysokým glykemickým indexem. To znamená, že když je sníte, rychle se vám zvedne hladina krevního cukru a tím se uvolní do těla větší dávka inzulinu.

A právě ten vede k zadržování vody. Proto mlsejte ovoce a místo pečiva z bílé mouky si raději dejte celozrnné.

3. Pijte hodně vody

Vypadá to jako nesmysl? Ale kdeže! K tomu, aby v těle nezůstávalo víc vody, než je nutné, musíte pravidelně a dostatečně pít, jinak si totiž tělo začne dělat vodní zásoby.

Vždy mějte po ruce čistou, neperlivou vodu a každou hodinu jí jednu sklenici vypijte. Pokud si do ní přidáte pár kapek citronové šťávy a několik plátků okurky, dosáhnete toho, že vaše voda bude mít odvodňující účinek.

4. Odvodňujte se

Když je v těle vody moc, musí pryč. Aby to šlo rychleji, využijte moc skrytou v některých potravinách a bylinkách. Okurka a meloun jsouplné osvěžující šťávy, ale přebytečnou vodu z těla dostanou raz dva.

Výborný je také celer a špenát. Z bylinek se spolehněte na přesličku, kopřivu, květ černého bezu a listy z černého rybízu. Čaje z těchto léčivek jsou silně močopudné a odvodňují.

5. Doplňujte vitaminy a minerály

Ve spojitosti se zadržováním vody bývá nejčastěji zmiňován minerál draslík. Bez něj totiž nedochází ke správnému odvádění vody z mezibuněčných prostor. Velké množství draslíku obsahují banány, meruňky, ale také brambory.

Z vitaminů byste si měli hlídat hlavně příjem vitaminu B6, který hraje velkou roli v udržování správného množství vody v těle. Nejlépe jej doplníte z drůbežího masa, libového hovězího, slunečnicových semínek nebo sušeného ovoce.

Dávejte si pozor!

Nadměrné zadržování vody v těle může být taktéž příznakem vážného zdravotního stavu, jako je třeba selhání ledvin. Proto pokud u vás tento problém ve velké míře delší dobu přetrvává, navštivte lékaře.

Svou roli hraje nejen špatná životospráva nebo nedostatek pohybu, ale také některé druhy léků (např. antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak). V takovém případě zkonzultujte se svým lékařem ještě jinou vhodnou alternativu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...