5 tipů, jak vést rodinnou kasu

1 Mluvte spolu otevřeně

Určitě se shodneme na tom, že jedním ze základních pilířů pevného vztahu je důvěra. A to pokud možno ve všech oblastech, včetně té finanční. Pokud spolu bydlíte, musíte se spolu dělit o výdaje na nájem, hypotéku, jídlo, péči o děti I dovolené. Se svým partnerem pravděpodobně nemáte stejné příjmy, a tak je potřeba nastavit, jak se o výdaje podělíte.

Také vás může zajímat ...

Některým párům může vyhovovat rozdělit výdaje rovným dílem.

Dvojici s výrazně rozdílnými příjmy bude zřejmě vyhovovat jiné nastavení domácích financí. Základním pravidlem ale je všechno spolu upřímně prodiskutovat.

2 Pořiďte si společný účet

Každý z partnerů do vztahu většinou přichází se svým soukromým účtem.

Společné výdaje se však nejlépe spravují na jednom účtu, který používají oba partneři. Tím se v páru neztratí základní přehled o aktuálním stavu rodinných financí a snáze se dají dlouhodobě plánovat větší výdaje.

Spousta bank také nabízí k rodinným účtům výhody jako je výhodnější úrok na spořícím účtu. Právo disponovat s účtem podle potřeby by však pro lepší pocit měli mít vždy oba partneři

3 Nevzdávejte se soukromí

Každý člověk má právo na své soukromí, a platí to i v případě dlouhodobých a pevných vztahů. Z výpistu společného účtu totiž snadno zjistíte, za co ten druhý utrácí, a tím může vzniknout spousta zbytečných hádek. Pokud jako žena ráda utrácíte například za oblečení nebo kosmetiku a váš muž za koníčky, ponechte si každý svůj vlastní účet.

A koneckonců, bude se vám hodit i na dárky, které své drahé poloviččce budete chtít pořídit.

4 Půjčky nezatajujte

Vyčerpaný kontokorent, aktivní kreditní karta, staré spotřebitelské půjčky.

I s tím často oba partneři přichází do manželství. Pokud k sobě budete upřímní a se svými dluhy se své polovičce svěříte, můžete tím jen získat. Všechny tyto půjčky členů rodiny se totiž dají sloučit do jedné výhodnější a mnohem levnější. A to za to rozhodně stojí!

5 Domluvte se předem

Není nic horšího, než si společně naplánovat dovolenou nebo třeba prodloužený víkend, a pak zjistit, že si nemůžete dopřát ani vytouženou masáž, nebo romantickou večeři.

Vždy proto podobné cesty plánujte dopředu. Domluvte se, jestli pobyt zaplatíte napůl, a na koho připadne většina výdajů na místě. To samé platí v případě, že jdete v týdnu na večeři s přáteli, do divadla nebo do kina.

Většina mužů vás za podobné akce platit nenechá, ale pokud například vyděláváte víc než on, opět záleží na tom, jak se domluvíte. Raději si to ale řekněte předem, vyhnete se tak nepříjemnému a trapnému dohadování nad účtem před vaší rodinou a přáteli.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...