5 tipů pro spokojený kočičí život

Aby se u vás doma cítila kočka dobře a byla šťastná a zdravá, musíte jí zajistit nejen kvalitní krmivo a správnou péči, ale i dostatek zábavy.

Kočky jsou roztomilé, hravé a mazlivé společnice. Sepsali jsme pro vás několik základních a důležitých bodů, díky kterým jim zajistíte pohodlí a spokojenost.

Správný jídelníček

Základem potravy každé kočky jsou bílkoviny. Ty mají tvořit nejméně 40 procent krmné dávky dospělé kočky. Jejich zdrojem jsou různé druhy masa, vhodné je hovězí, telecí, drůbeží, králičí a rybí.

Maso můžete podávat syrové (přemražené) nebo tepelně upravené. Další důležitou složkou potravy jsou tuky (podíl v krmné dávce má být nanejvýš 25 procent), minerální látky regulující životní funkce, a sacharidy. Strava koček by měla být bez obilovin.

Záchod a stelivo

Kočičí toaleta je nezbytností. Myslete na to, abyste pro záchod vyhradili určité místo a později ho již neměnili. Kočka by ho sice našla, ale byla by z toho zmatená. Důležitý je i výběr steliva – vhodné stelivo musí být přírodní a nesmí obsahovat azbest a musí výborně pohlcovat tekutinu.

Stelivo nasypte do kočičího záchodu tak, aby v něm kočka mohla ještě pohodlně hrabat, to znamená do výše maximálně deset centimetrů. Jednou za dva týdny byste měli kočičí záchod kompletně celý důkladně vyčistit.

Hračky a škrabadlo

U malých koťat si vystačíte například s vlněnou bambulkou, provázkem na prutu nebo střapcem na šňůrce. Až kočka vyroste a budete dobře znát její povahu a temperament, řiďte se při nákupu hraček a pomůcek právě jimi.

Sortiment je vskutku pestrý – myšky, balónky, mávátka, tunely a podobně. Nutností pro každou kočku je také pevné škrabadlo na broušení drápků. Tuto činnost potřebuje kočka vykonávat několikrát denně a pokud nemá škrabadlo, vrhne se na nábytek nebo na koberce.

Společnost

Pro kočky je velice důležitý kontakt s majitelem. Když o to bude mít kočka zájem, hrajte si s ní mazlete klidně denně. Když budete nechávat kočku doma samotnou, pusťte jí rádio nebo televizi.

Velice vhodné jsou i difuzéry do zásuvky, které uvolňují do ovzduší feromony a pomáhají kočkám zvládat stresové situace.

Fontánka

Kočka se v přírodě vždy raději napije z tekoucí vody. Pokud zpozorujete, že vaše kočka málo pije, důvodem může být právě to, z čeho pije. Vhodným a levným řešením a alternativou k obyčejné misce může být právě fontána.

Voda ve fontáně cirkuluje přes filtr, který zachycuje všechny bakteriální i toxické nečistoty. Navíc tekoucí voda motivuje kočku k pití. Fontány jsou k dostání v různých velikostech. Vyrábějí se plastové, nerezové i keramické.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...