5 tipů pro spokojený kočičí život

Aby se u vás doma cítila kočka dobře a byla šťastná a zdravá, musíte jí zajistit nejen kvalitní krmivo a správnou péči, ale i dostatek zábavy.

Kočky jsou roztomilé, hravé a mazlivé společnice. Sepsali jsme pro vás několik základních a důležitých bodů, díky kterým jim zajistíte pohodlí a spokojenost.

Také vás může zajímat ...

Správný jídelníček

Základem potravy každé kočky jsou bílkoviny. Ty mají tvořit nejméně 40 procent krmné dávky dospělé kočky. Jejich zdrojem jsou různé druhy masa, vhodné je hovězí, telecí, drůbeží, králičí a rybí.

Maso můžete podávat syrové (přemražené) nebo tepelně upravené. Další důležitou složkou potravy jsou tuky (podíl v krmné dávce má být nanejvýš 25 procent), minerální látky regulující životní funkce, a sacharidy. Strava koček by měla být bez obilovin.

Záchod a stelivo

Kočičí toaleta je nezbytností. Myslete na to, abyste pro záchod vyhradili určité místo a později ho již neměnili. Kočka by ho sice našla, ale byla by z toho zmatená. Důležitý je i výběr steliva – vhodné stelivo musí být přírodní a nesmí obsahovat azbest a musí výborně pohlcovat tekutinu.

Stelivo nasypte do kočičího záchodu tak, aby v něm kočka mohla ještě pohodlně hrabat, to znamená do výše maximálně deset centimetrů. Jednou za dva týdny byste měli kočičí záchod kompletně celý důkladně vyčistit.

Hračky a škrabadlo

U malých koťat si vystačíte například s vlněnou bambulkou, provázkem na prutu nebo střapcem na šňůrce. Až kočka vyroste a budete dobře znát její povahu a temperament, řiďte se při nákupu hraček a pomůcek právě jimi.

Sortiment je vskutku pestrý – myšky, balónky, mávátka, tunely a podobně. Nutností pro každou kočku je také pevné škrabadlo na broušení drápků. Tuto činnost potřebuje kočka vykonávat několikrát denně a pokud nemá škrabadlo, vrhne se na nábytek nebo na koberce.

Společnost

Pro kočky je velice důležitý kontakt s majitelem. Když o to bude mít kočka zájem, hrajte si s ní mazlete klidně denně. Když budete nechávat kočku doma samotnou, pusťte jí rádio nebo televizi.

Velice vhodné jsou i difuzéry do zásuvky, které uvolňují do ovzduší feromony a pomáhají kočkám zvládat stresové situace.

Fontánka

Kočka se v přírodě vždy raději napije z tekoucí vody. Pokud zpozorujete, že vaše kočka málo pije, důvodem může být právě to, z čeho pije. Vhodným a levným řešením a alternativou k obyčejné misce může být právě fontána.

Voda ve fontáně cirkuluje přes filtr, který zachycuje všechny bakteriální i toxické nečistoty. Navíc tekoucí voda motivuje kočku k pití. Fontány jsou k dostání v různých velikostech. Vyrábějí se plastové, nerezové i keramické.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...