5 věcí, které byste měla říct své dceři

Trápí vás zhoršený zrak, prošla jste si náročnou menopauzou nebo máte v rodině rakovinu? Promluvte si o tom se svou dcerou. Můžete jí tak ušetřit mnoho nepříjemností

Zdědit můžeme všechno. Počínaje barvou vlasů, vzhledem postavy přes temperament, inteligenci až po náchylnost k chorobám. Proto se neváhejte v rodině podělit o to, co vás trápí.

Také vás může zajímat ...

1. Jak je to u vás s rakovinou? O tom, zda měla vaše matka či babička rakovinu vaječníků nebo prsou, pravděpodobně víte. Pokud to tak bylo, měla byste to říct i své dceři a společně byste měly jít na genetické testy, které odhalí, zda jste, nebo nejste nositelkami genu BRCA1 nebo BRCA2.Jde o genetické mutace, které můžou až desetkrát zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Podle výzkumu je v populaci přibližně 13 procent žen s těmito genetickými mutacemi. Pokud měla vaše matka rakovinu prsu, vaše riziko v rodině je 8x vyšší než u ostatních žen. Pokud výsledky dopadnou pozitivně, lékaři vás budou pečlivě sledovat.

Každý měsíc si dělejte samovyšetření prsou, jednou za rok choďte na ultrazvuk.

2. Jak jste zvládla menopauzu? Být v přechodu není nic příjemného. Každá žena to snáší jinak. Určitě dceru obeznamte s tím, jak to prožíváte vy. V budoucnu vám bude vděčná. Také ji upozorněte, že existují věci, které jí v tomto období mohou pomoci. Například změna životního stylu, omezení sacharidů a zvýšený příjem omega-3 mastných kyselin.

To, co se většinou dědí, je věk, kdy menopauza nastane. Lékaři se proto často při první návštěvě gynekologické ambulance pacientek ptají, kdy měla jejich matka první menstruaci, protože v tomto věku začne menstruovat i dcera.

Podobné je to i s menopauzou.

3. Bolí vás žaludek? V souvislosti s dědičností se stále častěji hovoří o nádorovém onemocnění střev. V případě, že jste vy nebo vaše matka překonala rakovinu tlustého střeva, měla by i vaše dcera pravidelně chodit na vyšetření ke gastroenterologovi, který jí udělá kolonoskopii.

Pokud má někdo ve vaší rodině celkově problémy s trávením, může jít i o kombinaci genů a složení stravy či míry stresu.

Dědí se i sklony k přejídání, a dokonce i k alkoholismu.

4. Máte křečové žíly? Pokud máte od raných let narušený cévní systém a viditelné žilky, pravděpodobnost, že se objeví i u vaší dcery, je až devadesátiprocentní. V tomto případě ji upozorněte, že se o sebe musí dobře starat už od pětadvaceti let, kdy tělo začíná stárnout.

Nejlepší prevencí je pohyb, například chůze, běh, střídavě studená a teplá sprcha nohou, dostatečný pitný režim, zdravá strava s dostatkem vitaminů a podepírání nohou u sledování televize.

5. Jak vysoký máte tlak? Pokud máte vy nebo váš manžel vysoký krevní tlak, pravděpodobnost, že ho budou mít i vaše děti, je vysoká. Některé studie uvádějí až osmdesát procent, podobně jako u infarktu. V tomto případě platí, že byste měli celá rodina upravit svůj životní styl – přestat kouřit a pít nadměrné množství alkoholu.

Měli byste jíst hodně zeleniny, ovoce, cvičit a vyhýbat se zbytečnému stresu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...