Moje chvilka pohody

6 bylinek, které ženám pomohou

Menopauza, klimakterium nebo lidově přechod není nemoc, ale mnoha ženám způsobuje řadu potíží. Naštěstí však existují způsoby, jak tímto obdobím projít pokud možno bez větších problémů.

Jakmile přestávají fungovat vaječníky, přestávají se také tvořit ženské pohlavní hormony - estrogeny. Jejich nedostatek vyvolává nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, deprese, úzkost, nesoustředěnost, bušení srdce… Někdy je nutné použít hormonální léčbu, pokud to ale jde, poohlédněte se spíše po bylinkách.

Šalvěj lékařská

Mírní pocení, zejména noční, návaly horka a mírně pomáhá u zánětů. Stačí spařit lžíci šalvěje vroucí vodou a nechat přikryté louhovat 15 minut. Vlažný odvar popíjejte po doušcích po celý den. Pomáhá ale až tak za čtrnáct dnů pravidelného užívání, ovšem velmi účinně.

Třezalka tečkovaná

Působí hlavně na psychiku, tedy proti kolísání nálad, melancholiím a depresím, ale také proti úzkostem a stavům paniky.

Popíjí se čaj z třezalky, ale jeho účinnost nastupuje také až po dvou týdnech, nesmí se to s ním však přehánět. Denní dávka může být asi dva až tři šálky, ale nedoporučuje se pít ho déle než šest týdnů.

Třezalka tečkovaná je přírodní antidepresivum a zároveň zlepšuje krevní oběh. Jelikož zvyšuje citlivost na světlo, neužívejte ji, když se budete chtít slunit nebo navštěvovat solárium, aby se vám neobjevily pigmentové skvrny.

Ploštičník hroznatý

Je skvělý na návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje močopohlavní potíže.

Jetel červený

Využívá se především pro vysoký obsah přírodních látek podobných ženskému hormonu estrogenu. Výtažky z červeného jetele mohou zlepšit náladu, spánek, zamezují řídnutí kostí a působí preventivně i proti rakovině prsu.

Andělika čínská

Pomáhá odstraňovat návaly horka, působí proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporózy. Celkově uklidňuje, odstraňuje podrážděnost a nespavost, má vliv na krevní oběh, působí proti křečím a upravuje hormonální rovnováhu u žen. Není vhodná pro ty, kteří užívají léky na ředění krve.

Srdečník obecný

Sice především napomáhá v léčbě srdečních problémů – používá se při srdeční neuróze, bolestech hlavy, nervozitě, zvýšené úzkosti, ale užívá se i při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením a podrážděností. Má totiž výraznou zklidňující schopnost, je dokonce třikrát až čtyřikrát účinnější než kozlík lékařský.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden