Moje chvilka pohody

6 hlavních příčin, které mohou způsobit vysoký krevní tlak

Tuhnutí tepen, mrtvice, poškození ledvin, potíže se štítnou žlázou. Takové následky může mít neléčený vysoký tlak.

Přezdívá se mu „tichý zabiják“, protože u spousty lidí nemá pozorovatelné symptomy. Přitom ale vystavuje srdce stále vyššímu náporu. Aby totiž vypumpovalo krev do celého těla, musí vynaložit zvýšené úsilí, a tak je vlastně soustavně přetěžované, což může vést až k mozkové mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Kdy je možné tvrdit, že vás trápí vysoký tlak neboli hypertenze? Když jsou vám alespoň při dvou rozličných vyšetřeních naměřeny hodnoty vyšší než 140/90. Jaké jsou tedy hlavní spouštěče vysokého tlaku?

1. Zvýšený příjem soli

Pokud pravidelně překračujete maximální doporučenou denní dávku soli, tj. 5 gramů, máte v krvi více sodíku. Ten vtahuje vodu z okolních tkání do cév a zvyšuje objem krve, a tedy i krevní tlak. Co s tím? Zamyslete se nad skladbou jídelníčku. Stačí když si namažete dva plátky chleba termizovaným sýrem a přidáte 100 gramů kvalitní šunky od kosti a už jste na 80 % denní dávky. Zapomeňte na brambůrky, slané oříšky, salámy, klobásy… Místo soli používejte bylinky a koření.

2. Nadbytek alkoholu

Vysoký příjem alkoholu souvisí podle výzkumů se vznikem aterosklerózy. Při ní se v tepnách zvýšeně ukládají tuky do plátů, které znemožňují krvi volně proudit. To může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. V toleranci je sklenka vína denně u žen a dvě sklenky u mužů.

3. Málo pohybu

Nedostatek pohybu urychluje tuhnutí tepen, takže srdce musí pracovat usilovněji a tím krevní tlak stoupá. Díky pravidelné fyzické aktivitě jsou cévy pružnější. Sedněte na kolo, běhejte, plavejte či svižně choďte nejméně hodinu alespoň třikrát týdně. Udržíte si zdravý krevní tlak.

4. Stres

Stresové hormony kortizol a adrenalin zvyšují srdeční frekvenci, krevní tlak a rozšiřují cévy, takže srdce pracuje na plné obrátky. Nervy máte z přeplněného pracovního dne, náročných vztahů a sociálních médií. Tím vzniká chronický stres, který způsobuje právě uvolnění stresových hormonů.

5. Osamělost

Stresové hormony, které zatěžují srdce vyvolává i chronická osamělost. Ta bývá navíc spojována s depresí, která zase souvisí s přibíráním na váze. A od toho je opět jen krůček k vysokému krevnímu tlaku. Uvádí se, že vzestup tělesné hmotnosti o 3 kila zvyšuje hodnotu krevního tlaku o 10 mmHg. Ke zdravému životnímu stylu tak připočtěte i kontakt s blízkými a přáteli. Jde-li to, nestraňte se jich.

6. Nedostatek spánku

Jedině při spánku tělo i mysl plně regenerují. Pokud dlouhodobě spíte méně než 6 hodin, ocitáte se ve stavu spánkové deprivace. Ta zvyšuje hladinu výše zmíněných stresových hormonů. Dodržujte proto spánkový režim a snažte se každý večer uléhat přibližně ve stejnou hodinu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden