6 pozitivních účinků smíchu

Veselá mysl půl zdraví, to není žádné plané pořekadlo. Smíchem dokážeme zlepšit náladu nejen sobě, ale i všem kolem. Srdečný smích prozáří váš život, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké.

Pokud se zasmějete z plných plic, do mozku se vylije velké množství endorfinů – hormonů štěstí, které působí jako nejúčinnější přírodní léky na stres, duševní neklid, ale i na utišení bolesti. Co tedy smích všechno dokáže?

Také vás může zajímat ...

Posiluje imunitu

Díky každodennímu smíchu se posiluje imunita. Pozitivní nálada totiž podporuje tvorbu speciálních protilátek, které udržují naše tělo zdravé.

Udržuje vztahy

Myslíte si, že partnerské štěstí si udržíte díky sexu, penězům a společným zájmům? Chyba! Podle psychologů je nejsilnějším poutem dlouholetých vztahů smích. Společné humorné zážitky a chechtání se pomáhají předcházet problémům. Pokud se člověk se svým protějškem často směje, připoutá si ho k sobě silou, kterou nerozbije ani největší krize.

Mírní bolest

Smích zvyšuje odolnost vůči bolesti. To se týká i smíchu, který není spontánní. Tím se může u chronicky nemocných snížit spotřeba léků proti bolesti, z nichž řada má vedlejší účinky nebo může vyvolat závislost.

Uklidňuje psychické potíže

Kromě pocitů libosti se smíchem mírní hněv, úzkost i deprese, zvyšuje se sebedůvěra. Smích uvolňuje nahromaděné napětí, vnitřní bloky a potlačené emoce. Humor je také známkou toho, že se člověk, který prožil nějakou přírodní či jinou katastrofu, psychicky zotavuje.

Potlačuje stres

Opravdový smích sníží hladinu stresového hormonu adrenalinu až na 12 hodin. Srdce tluče klidněji, svaly se osvobodí z křeče a člověk se cítí zase uvolněný a (skoro) nic ho nerozhodí.

Zlepšuje dýchání a krevní oběh

Při smíchu se plíce zbavují podstatně většího objemu vzduchu než za normálních okolností. To může být zvlášť prospěšné pro lidi s onemocněním dýchacího systému. Smích povzbuzuje i krevní oběh. Pozor by si ale měli dát astmatici, silný smích může vyvolat astmatický záchvat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama