6 přírodních pomocníků proti vysokému tlaku

Říká se mu tichý vrah, protože nebolí. Vysoký tlak však umí zvýšit riziko infarktu, mrtvice, cukrovky, metabolického syndromu a potíží se zrakem i ledvinami.

S touto závažnou zdravotní obtíží se potýká téměř pětina populace. Za rizikové jsou považovány hodnoty vyšší než 140/90 mm rtuťového sloupce. Na soustavné snižování krevního tlaku doktoři předepisují léky a doporučují změnu životosprávy. Vysoký tlak však lze snížit i přírodní cestou. Pomoci vám může těchto osm bylinek a koření.

Také vás může zajímat ...

Nakládejte s nimi však opatrně, ve velkém množství mohou mít některé z nich nežádoucí vedlejší účinky.

O jejich zařazení do jídelníčku se proto raději poraďte s lékařem.

1. Bazalka

Oblíbená bylinka obsahuje eugenol, který blokuje látky, jež stahují krevní cévy – a právě to může vést ke snižování krevního tlaku. Bazalka ale má i řadu dalších účinků pro podporu mozkové činnosti a zlepšení imunity. Bazalku přidávejte do těstovin, polévek, salátů nebo na pečené maso.

Jako optimální denní porce poslouží pár lístků nebo menší hrst sušené bylinky.

2. Kardamom

Podle jedné z medicínských studií sníží toto indické koření hodnoty krevního tlaku, pokud budete dobu 12 týdnů užívat dvakrát denně 1,5 gramu kardamomového prášku. Vyzkoušejte to také a osvěžte jím polévky a dušené i zapečené pokrmy. Výtečný je kardamom v sladké kuchyni, třeba v náplních do koláčů.

3. Česnek

Jeho všestranné léčivé účinky zná snad každý. Mimo jiné dokáže také uvolňovat cévy. Tím umožňuje volný průtok krve a snižuje krevní tlak. Optimální porce je jeden stroužek každý den. Přidávejte ho do polévek, salátů, pomazánek, dresinků, mažte si ho na topinky…

4. Hloh

V tradiční čínské medicíně se pro snížení krevního tlaku užívá hloh obecný. Jeho výtažky mají pro zdraví kardiovaskulárního systému celou řadu skvělých přínosů – mezi ně patří i snižování krevního tlaku a cholesterolu.

Dopřejte si ho jako čaj z hlohových lístků, květů nebo bobulí (viz na stránce níže), nebo si přímo v lékárně kupte tekutý extrakt, případně tabletky.

5. Zázvor

Štiplavý, řízný, aromatický… Zlepšuje krevní oběh, uvolňuje svaly kolem cév a snižuje krevní tlak. Můžete ho přidávat do sladkých i slaných pokrmů i do čaje – stačí přibližně třícentimetrový kousek kořene na porci, více rozhodně ne. Má zahřívací účinky, které mohou způsobit podráždění žaludku či žlučníku.

6. Levandule

Levandule má výraznou vůni, ale jako bylinku ji využijete pro podporu zdravého srdce. Bylo prokázáno, že její výtažky mají potenciál snižovat srdeční tep i krevní tlak – poptejte se po nějakém doplňku stravy s levandulí v lékárně. Její listy lze použít stejně jako rozmarýn – do pečiva nebo při zapékání. Na porci postačí menší hrst.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...