6 skvělých účinků obyčejné kuchyňské cibule

Cibule je nejen „královnou kuchyně“, ale také skvělým lékem.

Poslouží jako lék při chřipce a nachlazení, a pomůže i při léčbě angíny. Při onemocnění se vám uleví právě díky allicinu, který obsahuje a který je přírodním antibiotikem. Zařaďte cibuli do svého jídelníčku, je plná vitamínů a minerálů – najdeme v ní například vitamíny skupiny B, vitamín C a E, zinek, železo, fosfor, draslík, sodík, vápník, jód nebo měď. A dokáže vás také zkrášlit.

Také vás může zajímat ...

Přečtěte si, s čím vším vám obyčejná cibule dokáže pomoci?

1 Lék na kašel

Cibule je ideálním lékem na zánět horních cest dýchacích. Stačí ji nakrájet na malé kousky a posypat je cukrem nebo smíchat s medem. Cibule pustí šťávu, která se pak užívá po lžičkách. Dále je možné využít k léčebným účelům odvar z cibule, který se v lidovém léčitelství označuje jako cibulový čaj. Oba léky, tedy šťáva s cukrem i odvar, se doporučují užívat minimálně čtyřikrát denně.

Pak se vám bude lépe dýchat i odkašlávat a brzy budete zase fit.

2 Uvolní dutiny

Při rýmě či onemocnění nosních dutin vám pomůže dýchat výpary při krájení cibule. Sice budete při krájení čerstvé cibule trochu brečet, ale to za uvolnění nosních dutin stojí.

3 Zlepší trávení

Dokáže posílit funkci žaludku i střev, povzbuzuje chuť k jídlu a celkově zlepšuje trávení. Zvyšuje totiž produkci žluče a žaludečních šťáv.

4 Sníží tlak i cukr

Trápí vás vysoký krevní tlak? S tím vám také může pomoci cibule! Obsahuje totiž velké množství silic a dalších látek, které mají schopnost snižovat krevní tlak. Kromě toho také snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

5 Ozdraví srdce

Cibule též pozitivně působí na činnost srdce, na stav cév a žil, a proto poslouží jako prevence vzniku kardiovaskulárních chorob, křečových žil nebo hemeroidů. Také posiluje naše klouby a kosti.

6 Brání rozvoji rakoviny

U cibule byly prokázány účinky zabraňující rozvoji rakoviny, a to konkrétně rakoviny prostaty, tlustého střeva a žaludku. Pomáhá také při problémech s ledvinami a močovými cestami.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama