7 bylinkových čajů na dobrou náladu

Pro většinu lidí jsou týdny před vánoci plné práce, stresu a vypětí. To s sebou nese i zvýšené riziko zdravotních problémů. Připravili jsme pro vás malý přehled bylinek, které by neměly ve vaší lékárničce v tomto období chybět.

Třezalka tečkovaná

Čaj připravený z nati třezalky má zklidňující účinky, osvědčil se při stresu a nadměrné psychické zátěži. Dokáže pomoci při obtížích se spánkem, a třeba i při lehčích sezonních depresích. Pro dosažení požadovaného účinku je nutné užívat čaj dlouhodobě, naplno zafunguje po dvou až třech týdnech. Užívat jej nesmí ženy které berou hormonální preparáty a lidé, kteří užívají psychofarmaka.

Meduňka lékařská

Výhodou této bylinky je, že ji můžete užívat dlouhodobě. Látky v meduňce obsažené mají uklidňující a uvolňující účinky. Blahodárně působí na podrážděné zažívání, napjaté svalstvo, a dokonce zmírňují i bušení srdce vyvolané stresem. Když se vám nedaří večer usnout, měli byste si dát šálek meduňkového čaje čtvrt hodiny předtím, než jdete spát.

Kozlík lékařský

Pomáhá zahnat bolesti hlavy, žaludeční potíže vyvolané nervozitou, neklid, výkyvy nálad a nespavost. Kozlík je velmi účinný, ať už ve formě čaje nebo tinktury. Jeho nevýhodou je návykovost. Kvůli tomu byste čaj nebo přípravky neměli užívat déle jak tři týdny a volit je jen jako řešení akutních obtíží.

Mochna husí

Potíže s trávením nejsou před svátky nijak výjimečné. Na jednu stranu není čas se pořádně najíst, na druhou pořád ochutnáváte a ujídáte při pečení cukroví. Čaj z mochny uvolňuje žaludeční a střevní křeče, pomáhá při překyselení žaludku, působí protizánětlivě při střevních katarech a je vhodný i při potížích se žlučníkem. Je možné jej užívat dlouhodobě, protože nemá vedlejší účinky.

Puškvorec obecný

Kořen puškvorce se k léčení používal už ve starověku a jde o jednu z nejúčinějších léčivek. Blahodárně působí při problémech s játry a žlučníkem, zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv, látkovou výměnu a snižuje hladinu krevního cukru. Má také uklidňující účinky a tiší bolesti hlavy vyvolané psychickým napětím.

Klanopraška čínská

Patří mezi méně známé byliny, její účinky však stojí za vaši pozornost. Užívat můžete buď čaj z plodů, nebo přímo plody samotné. Ty vzhledem i chutí připomínají pepř. Klanopraška vám dodá energii, když se cítíte unavení, posílí vaši odolnost proti stresu, zlepší funkci vašeho zažívacího systému a urychlí regeneraci organismu po námaze, nemoci či psychickém vypětí.

Šišák bajkalský

Je skvělým společníkem pro náročné období. Zlepšuje odolnost proti stresu, zmírňuje bolesti hlavy, nervovou podrážděnost, má protizánětlivé účinky, přispívá k očistě jater i ledvin a používá se též k léčbě lehčích depresí a nespavosti. Užívat se může po dobu šesti týdnů, pak je ale dobré dát si dva až tři týdny přestávku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...