8 neocenitelných tipů pro klidný spánek

Nemůžete usnout a něco vás stále budí ze spaní. Často za to může uspořádání vaší ložnice. To, jakou má barvu stěn, dekorace, nebo jaké obrazy visí nad postelí. Je čas na změnu. Přece jen v posteli trávíte třetinu života.

Symetrie pomáhá harmonii

Také vás může zajímat ...

Abyste prožila kvalitní spánek, kdy si vaše tělo i mysl opravdu odpočine, rozhlédněte se kolem sebe. Všechno ve vaší ložnici by mělo být symetrické. Obrázky nad postelí, závěsy, noční stolky, lampičky, dekorace, i květiny.Symetrie kolem vás totiž přispívá k celkové rovnováze.

Nejen té prostorové ve vašem pokoji, ale i k té vaší vnitřní, která samozřejmě úzce souvisí s vaším vnějším prostředím.

Vyčistěte prostor od zbytečností

Kvalitní spánek si žádá čistý prostor.Jestli je vaše ložnice plná nejrůznějších suvenýrů z cest, předmětů a dekorací, na které se akorát práší, změňte to. Příliš předmětů působí rušivě a neuspořádaně a tak se nemůžete divit, že špatně spíte.Zkuste je proto vytřídit a zanechat si jen to nejnutnější minimum. To samé platí i o všech dalších věcech, nejen těch ozdobných.

Co můžete, zastrčte do šuplíků a skříněk.

Zvolte správné odstíny barev

I když se vám to na první pohled může zdát trochu neútulné, barvy v ložnici by měly být spíš chladné.Pokud si tedy nevystačíte s bílou, vybírejte raději z modrých, zelených nebo šedých odstínů. Ty na rozdíl od červené nebo třeba žluté snižují tlak, zklidňují dýchání a pomáhají k relaxaci.

Ať už ale vyberete jakoukoli barvu, její odstín by vždy měl být vždy tlumený nebo pastelový, nikoli sytý a barevně výrazný.

Dejte pryč vše, co svítí

V ložnici by nemělo být nic, co má na sobě nějaké svítící kontrolky, nebo co se může kdykoli rozsvítit. Pryč tedy s veškerou elektronikou od televize přes počítač, či mobil. Správně byste neměla potřebovat ani velkou lampu na čtení, protože v posteli byste měla jen spát, nebo se milovat.A k tomu vám poslouží lampička s decentním světlem. Světlo v ložnici má být měkké a tlumené.

A žluté, nikoli bílé.

Zvolte správnou teplotu

Ideální pokojovou teplotou na spaní je 18 až 21 stupňů. Pokud se vám nedaří, hlavně v létě, vaši ložnici dostatečně ochladit, pořiďte si stropní větrák.Je lepší než klimatizace, tedy v případě, že se vám podaří najít takový, který nedělá hluk. Ke správnému klima vám ale pomůže i správná peřina.

Ideální je mít její zimní a letní variantu, protože v horku ani v moc velkém chladnu se prostě dobře nevyspíte.

Pořiďte si kvalitní závěsy

Člověk, který nemá se spánkem žádný problém, si klidně může libovat ve velkých oknech, kterým nic nestíní a do místnosti svítí pouliční lampy. Jestliže se v noci převalujete, všechno vás neustále budí, nebo vám dlouho trvá, než zaberete, nekompromisně okna před spaním zatáhněte tlustými tmavými závěsy.Nebude vás rušit světlo a atmosféra v ložnici bude působit útulněji, což ke spánku přímo svádí.

Vyměňte koberec a polštářky

Jestliže spíte velmi lehkým spánkem a každý sebenepatrný zvuk, kdy zaslechnete kroky svého muže, jak kráčí na toaletu, vás z něj vytrhne a způsobí, že pak hodinu zoufale zíráte do tmy a nemůžete znovu usnout, zakročte. Na podlahu si pořiďte tlustý plyšový koberec nebo jen běhoun před postel a lůžko si vybavte několik malých polštářků.

Všechny tyhle věci, včetně zmíněných závěsů, dobře tlumí jakýkoli hluk.

Umělé květiny zahoďte

Živé květiny do vaší ložnice, kde při spánku nabíráte sílu, rozhodně patří.A to nejen kvůli tomu, že vytvářejí kyslík, ale celkově vašemu spánku velmi prospívá, když jste obklopena přírodou. I kdyby to měly být jen dvě květiny poblíž okna. Umělé, ale ani sušené květiny raději zahoďte, jsou to jen lapače prachu.To už je snad lepší mít je jen na fotografii.

Plasty vyměňte za dřevo či jiný přírodní materiál.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...