8 voňavých olejíčků pro zimní dny

Po zdravotní stránce přináší zima mnohem větší zátěž než jarní či letní měsíce. K tomu, abyste se udržela fit, vám pomůže i aromaterapie. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší a nejvhodnější vonné oleje, které vám zaručeně pomohou.

1. Eukalyptus Když je chvilku zima a chvilku teplo, virům se náramně daří. Eukalyptový éterický olej dokáže skvěle vyčistit vzduch v bytě i v kanceláři a zatočit s viry a bakteriemi. V zaměstnání oceníte i jeho schopnost zahnat psychickou únavu, zlepšit logické uvažování a analytické myšlení.

Také vás může zajímat ...

V případě, že už jste nemocní pomůže vám jeho výrazná vůně uvolnit dýchací cesty, usnadní odkašlávání a zmírní bolest v krku.

2. Meduňka Po citrónech vonící olej z meduňky lékařské má prohřívací účinky. V zimě je tak vhodný zejména pro ty, kdo mají problémy s prokrvováním končetin. V chřipkových obdobích je dobré mít tento olej po ruce pro použití v aromalampě i na masáž, protože výrazně posiluje imunitu. Pomáhá i proti zimním splínům.

Při nachlazení je vhodným prostředkem ke snížení horečky.

V zimě si postavte eukalyptus k posteli.

3. Skořice
 Také olej z tohoto oblíbeného koření v sobě spojuje hned několik pozitivních účinků. Likviduje bakterie a viry, a tak se hodí k provonění místností. Velmi silně prohřívá tělo a uvolňuje ztuhlé a bolavé svaly. Proto byste si ji rozhodně měli přibalit do batohu, až pojedete na hory.

Po návratu ze sjezdovky vás koupel s několika kapkami skořicového oleje postaví na nohy přímo zázračně.

Pozor by si měly dát jen těhotné a kojící ženy.

4. Smrk
 V lese, kde to krásně voní jehličím, se prostě dýchá lépe. Jestli špatně snášíte střídání teplého a ledového vzduchu, měli byste své plíce a průdušky posílit smrkovým olejem. Pomáhá, když ho použijete v aromalampě, přidáte do koupele nebo ho využijete ve směsi s některým z neutrálních olejů k masáži. Zlepšuje regeneraci dýchacích cest a prohlubuje dýchání.

Při silné rýmě si k posteli položte papírový kapesník s několika kapkami tohoto oleje.


5. Kadidlovník
 Tento velmi výrazný éterický olej se hodí i pro děti. Skvěle dezinfikuje, to je ostatně jeden z důvodů, proč se kadidlo používalo již ve starověku k vykuřování místností. Za dlouhých, pošmourných dnů jistě oceníte jeho hluboké uvolňující a harmonizující účinky.

Tělu pomáhá v boji proti infekcím, posiluje imunitu a usnadňuje odkašlávání.

6. Citron

Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, sváteční hodování a občas sklenka něčeho ostřejšího pro lepší náladu. Není divu, že se v zimě hromadí v organismu škodlivé látky. Pro zlepšení jejich vyplavování je mimořádně vhodný éterický olej z citronu. Navíc vás dokáže téměř okamžitě nabít novou, svěží energií a zlepši špatnou náladu.

Citronový olej vás hned nabije energií.

7. Levandulový olej Olej z levandule proslul svými antibakteriálními účinky, a tak pomůže zejména problematické pleti s akné. Pořídit si na ni můžete třeba hojivou tyčinku, kde je hlavní účinnou látkou právě levandulový olej, anebo vsadit přímo na esenciální olejíček z levandule.

„Zvolíte-li esenciální olej, smíchejte ho v poměru přibližně 1:2 s vodou a potřete jím konkrétní problematické místo.

Projevy akné brzy ustoupí.

8. Tea Tree olej Olej z čajovníku australského neboli Tea Tree Oil je pověstný silnými antibakteriálními a hojivými účinky. Lokálně se používá především na akné, opary, štípance, popáleniny nebo třeba plísně.

Kromě hojivých účinků a první pomoci při řešení různorodých bolístek na pokožce však olej z čajovníku pomáhá také v ústní dutině – naředěný s vodou se doporučuje kloktat při aftech nebo angíně. Tea Tree Oil se přidává i do koupelí nebo se inhaluje – posiluje totiž obranyschopnost organismu.

Nakonec má olej z Tea Tree prý pozitivní vliv i na naši psychiku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...