Můj čas na kafíčko

9 důvodů, proč vám padají vlasy

V kartáči vám po učesání zůstávají chuchvalce vlasů a po umytí jich bývá plné umyvadlo? Do určité míry je padání vlasů přirozené a normální, jakmile ale překročí určitou hranici, je čas to začít řešit. Pomůžeme vám odhalit skutečnou příčinu!  

1) Životní prostředí a stres
Kvalitu a hustotu vlasů ovlivňuje to, kde žijeme. Špatné životní prostředí nepříznivě působí na vlasovou pokožku, kterou vysušuje a nevyživuje. Vlas kvůli tomu nemůže růst a vypadne. Také stres se na vašem zdraví podepisuje padáním vlasů. Zvyšuje produkci volných radikálů, které pak napadají a oslabují vlasové cibulky.

2) Nevhodná strava
Stejně jako orgány, svaly či kosti potřebují vlasy výživu. Důležité jsou bílkoviny, které tvoří vlasové vlákno. A čím více jim dodáte bílkovin, tím rychleji porostou, budou silnější a nebudou padat. Našim vlasům prospívá i vitamín B, železo, selen, fosfor, měď a zinek.

Důležité jsou bílkoviny tvořící vlasové vlákno.

3) Nemoci štítné žlázy
Štítná žláza má na starost správnou produkci hormonů, jež ovlivňují mnoho funkcí v našem těle. Například spotřebu energie. Pokud dojde k jejímu onemocnění, projeví se to rozkolísaností hormonů. A při snížené funkci, tedy hypotyreóze, může dojít i k vypadávání vlasů. Příznaky také jsou únava, přibírání na váze nebo roztřepené nehty a vysušená pokožka.

4) Nepřiměřené hubnutí
Jedním z důvodů, proč vám padají vlasy, může být i nepřiměřené hubnutí. Pravděpodobně držíte nějakou dietu, ve které chybí živiny, vitamíny a minerály, které jsou potřebné pro zdravé vlasy. Kromě toho tělo bere extrémní hubnutí jako fyzické trauma.

5) Stažené vlasy
Vypadávání vlasů může ovlivnit i to, jak moc pevně máte utažený účes.
Tím totiž namáháte vlasové folikuly, které pak mají větší tendenci vypadávat. Častěji tyto problémy pozorujeme u žen, nosících těsné účesy. Že jste to s tlakem přehnali, poznáte v momentě, kdy cítíte, že vás účes bolí. Pak vlasy střídavě rozpouštějte.

Také příliš utažené vlasy víc vypadávají.

6) Těhotenství
Hormony mohou za vypadávání vlasů také během 2. a 3. měsíce těhotenství. Pak se obvykle situace zklidní a vlasy bývají krásnější než kdy jindy. Největší změnu ale mohou ženy pozorovat po porodu, který je pro organismus velkou fyzickou i psychickou zátěží.
Navíc dochází k velkým hormonálním výkyvům.

7) Nedostatek železa
Za vypadávání vlasů může i chudokrevnost čili anémie. K té dochází při nedostatku železa. Červené krvinky nejsou schopné roznášet dostatečně kyslík do buněk celého těla, tedy i do vlasů. Ovšem pokud trpíte anémií, kromě vypadávání vlasů na sobě dost možná budete pozorovat také větší únavu, slabost, bolest hlavy. Do jídelníčku zařaďte více potravin obsahujících železo.

8) Androgenní alopecie
Jednou z nejčastějších chorob způsobujících vypadávání vlasů je androgenní alopecie.
V České republice žije asi 35 % žen, které se s tím musí potýkat. Alopecie je způsobena buď dědičně, hormonální nerovnováhou, anebo životním stylem.

9) Syndrom polycystických ovarií 
V tomto případě dochází k nadměrné produkci mužských hormonů, což ovlivňuje nejen ženský cyklus, ale třeba i výskyt ochlupení nebo právě padání vlasů. Mužské hormony totiž poškozují vlasové vlákno, proto ženy o svoji chloubu na hlavě přicházejí. S tímto problémem by se měla pomoci hormonální léčba.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden