Moje šťastná hvězda

Jak předejít nevolnosti během cestování?

Naše triky vám pomůžou

Radost z dovolené dokáže překazit už pouhá myšlenka na cestu, která vás čeká. Zejména pokud vás trápí záludná kinetóza.

Příznaky nevolností způsobené kinetózou přirovnávají lidé často k otravě. Žaludek je na vodě, objevuje se bledost, pocení a bolesti hlavy. Postiženého se zmocňují závratě, a pokud urychleně dopravní prostředek, v němž cestuje, nezastaví, dochází ke zvracení. Málo se však ví, že kinetóza netrápí jen cestující v autech, vlacích a autobusech, ale také v letadlech, a ta jen tak nezastaví. Je proto třeba se v případě, že o svých problémech víte, na cestu důkladně připravit.

Kouření vám může přitížit

Během jízdy vás mohou asi úplně nejvíc potrápit různé pachy. Nevolnost pak nejčastěji způsobují výfukové plyny, silné kořeněné nebo sladké parfémy, různé vonné stromečky a bločky ve voze nebo aromatická jídla. V žádném případě za jízdy nekuřte! Jakmile si zapálíte, příznaky kinetózy se ještě více zesílí. A to dokonce i za předpokladu, že jindy by vám nic z vyjmenovaného nevadilo. Pozor si dejte také na to, co před jízdou a během ní pijete. Pokud si dáte alkohol, vystavujete se velkému riziku. Ten totiž proniká z krve do tekutiny vyplňující vnitřní ucho a narušuje pocit rovnováhy. Trpíte-li na nevolnosti během cesty, vzdejte se alkoholických nápojů raději úplně. Stejně se nedoporučuje konzumovat smažená a kořeněná jídla, která by vám mohla dráždit žaludek nebo žlučník.

Vyrazte raději na noc

Důvodem, proč je vhodnější při kinetóze cestovat během nočních hodin, je skutečnost, že náš zrak je v této době méně vnímavý než ve dne. Nezapomeňte si nechat pootevřené okno, aby mohl do vozu či autobusu proudit čerstvý vzduch. Cestujete-li lodí, vyjděte na palubu, pokud vás přepad- ne nevolnost v letadle, pusťte si přívod vzduchu nad hlavou. Důležité je, nejen při cestování v noci, se před odjezdem dobře vyspat. Riziko kinetózy totiž narůstá spolu s únavou. Jestliže i přes dostatečný odpočinek a ostatní opatření začnete nevolnost pociťovat, pokuste se usnout. Krátký spánek totiž přeruší přísun impulzů, které nevolnost vyvolávají.

Spolehlivá pomoc při ruce

Chcete-li mít ale stoprocentní jistotu, že vám cestu na dovolenou žádné žaludeční potíže nepřekazí, vezměte si s sebou příslušné léky. Bez předpisu si můžete v lékárně koupit žvýkačky Travel-gum, která vám pomůže při pocitech na zvracení. Mezi oblíbené přípravky patří asi nejznámější pomocník při nevolnosti – Kinedryl, v zahraničí se pak ptejte po Dramaminu nebo Skopalaminu. Poslední dva jmenované nejsou bohužel k dostání bez lékařského předpisu. Pokud vám nevadí pikantnější chuť zázvoru, můžete vyzkoušet i zázvorový extrakt v tabletkách Antimetil. Vaše cesta bude s našimi radami o poznání příjemnější.

I pasivní kouření může pasažérům jízdu pěkně znepříjemnit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden