Igor Bareš – Přišel z hospody a pustil si plyn

Herci bývají přecitlivělí. Tenhle zvlášť. Trpí zlou nemocí střev, občas má hluboko do kapsy, platí vysoké alimenty .

Olomoucký rodák toužil mít práci, kde by byl v sepětí s přírodou. Přál si být hajným, anebo pracovat v zoologické zahradě. Proto také vystudoval střední zemědělskou školu, jenže už během studií ho život nasměroval úplně jinam. „Během čtyřletého studia na střední škole jsem přičichl k amatérskému herectví a k historickému šermu,“ vypráví Igor Bareš.

Také vás může zajímat ...

„Narazil jsem také na životního kamaráda, se kterým jsme si řekli, že se pokusíme o zkoušky na JAMU. Oba jsme byli kluci z Moravy a nepomýšleli jsme na to, že bychom uspěli v Praze, proto jsme zkusili Brno.

Nejkrásnější léta jsem strávil potom v brněnském Národním divadle.“ Ani po osmnácti letech se herec, kterého známe z televizních seriálů Horákovi či Pojišťovna štěstí, necítí v Praze doma. „Zůstal jsem rozkročen tak nějak u Humpolce, když jsem opouštěl angažmá v Brně. A navíc je to takové pravidlo, že tam, kde se člověk narodí, se cítí doma. Tedy v Olomouci.

Mám tam i dům po rodičích a vozím tam své dvě malé děti. “ Velice zápornou postavu estébáka Dočekala si zahrál v příběhu o Janu Palachovi Hořící keř.

Za roli ve filmu Alice Nellis (48) Výlet dostal na filmovém festivalu v New Yorku cenu za mužský herecký výkon a byl nominován na ocenění Český lev.

Dostali výpověď

Po jedenácti letech „byl odejit“ z Národního divadla, kde dostával hlavní úlohy v nejklasičtějších hrách. Představoval například profesora Higginse v Pygmalionovi či Petrucia ve Zkrocení zlé ženy. Spolu s ním dostala výpověď i manželka Antonie Talacková (41), což pro rodinu se dvěma dětmi nebylo nic příjemného.

Bareš se nechal slyšet, že má raději normální divadlo, které si nehraje na velké umění, a se ženou přesídlili do Divadla na Vinohradech. „Mám pocit, že se Národní pouští malinko na tenký led. Myslím, že by mu víc slušela tradičnost,“ domnívá se herec, který si rád četl romány ruských klasiků v hospodách a miluje jízdu vlakem. Jeho prokletím je Crohnova choroba, trápí ho už dvacet let.

„O své nemoci mluvím od začátku, a tak je to správné,“ říká Bareš.

Chronické střevní záněty jsou kruté, herec se musel naučit s tím žít.

Rozervaný

„Nikdy jsem nebyl uzlíček nervů ani vypitá troska,“ podotýká, ač v jeho životě bylo období, kdy se opíral i on o berličku alkoholu. „Přišel jsem z hospody, duši rozháranou, pustil si plyn a šel spát,“ líčí. „Ráno jsem ho překvapen pozavíral, otevřel okno a šel do práce. Klika byla, že nikdo nezazvonil.“ Crohnova choroba mu brání v pití, ale abstinentem se nestal.

Učí se žít s alkoholem, ne bez něho. Na milovaných divadelních prknech ho roku 2016 potkalo to, co každý herec považuje za noční můru. Zkolaboval přímo na jevišti. Ale nepadl na jeho prkna, jak se psalo v některých novinách, jen odešel, protože už nemohl dál vršil chybu na chybu. „Ve vinohradském divadle jsem hrál Ibsenova Nepřítele lidu,“ popisuje.

„Ten den mě zastihlo několik špatných zpráv. Nebyl to hezký den. Hrál jsem asi deset minut, během kterých jsem udělal několik hrubých chyb. Začalo se mi dělat špatně.

Pak vím, že mě odnesli do šatny, a co se dělo poté, si už nepamatuji.“

Zamračený pán

Na zhroucení měla patrně velký podíl žádost o zvýšení alimentů pro dceru z hercova předchozího vztahu, Sonju (21). Její matka si pro ni tehdy přála místo dosavadních dvanácti osmnáct tisíc, což šokovaný umělec prohlásil za likvidační. Jeho kolegové z divadla tvrdili, že právě tolik tady činí Barešův čistý měsíční příjem.

V dobrém i zlém stojí po hercově boku už jedenáct let manželka Antonie Talacková. Seznámili se v brněnském Národním divadle. „Jiskra přeskočila u hry Kráska a zvíře. Tehdy jsem se do ní zamiloval a začali jsme spolu chodit,“ říká umělec. „Igor byl takový zamračený pán a v klubu mi pak říkal: Antonie, co tady děláte, vy nejste typ do ničeho.

Jediné, co byste mohla hrát, je Zulika ve Strakonickém dudákovi,“ vzpomíná Antonie na první setkání, kdy jí budoucí manžel nijak nelichotil. Přesto se v červnu 2008 vzali a narodili se jim Tonička (8) a Lojzík (5).

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...