ABBA – jedna skupina, čtyři lidé, dva rozvody

U mikrofonu z nich zářila pohoda, v soukromí to bylo často drama!

Jedna z nejslavnějších skupin, které kdy existovaly a jejíž písničky se hrají dodnes, měla čtyři členy. Dva muži a dvě ženy tvořili současně i dva manželské páry. Vztahy se ale rozpadly, stejně jako skupina ABBA.

V sedmdesátých letech se písničky skupiny ABBA hrály po celém světě. Za dobu své existence prodala čtveřice Švédů 370 milionů desek. Dva sympatické páry, které ABBA tvořila i v soukromí, spolu ale nevydržely.

Také vás může zajímat ...

Měli za sebou už jiné vztahy

První pár tvořili Benny Andersson (73) a Anni-Frid Lyngstad (74). Tmavovlásce se říkalo Frida. Pocházela ze zajímavé rodiny, otcem byl nacistický důstojník a matkou Norka, která s malým dítětem emigrovala do Švédska. Maminku si ale Frida dlouho neužila, nešťastná žena zemřela v pouhých jednadvaceti letech.

Frida začala zpívat už ve třinácti letech, profesionálně s taneční skupinou. Svůj věk ale tehdy musela zfalšovat, aby to bylo možné – řekla, že je jí šestnáct. Než se zamilovala do Bennyho, prožila si jiný vztah v raném mládí, ze kterého měla potomky. Benny na tom byl úplně stejně.

Když se dali dohromady, měli tedy podobné bohaté životní zkušenosti – a celkem také čtyři děti s jinými partnery. Mezi Bennym a Fridou to hodně jiskřilo, rozchod neustále visel ve vzduchu. Rozhodli se proto pro manželství jako pojistku.

Vzali se v době, kdy druhý vztah ve skupině – manželství Björna a blonďaté Agnethy končil. Nebrali to jako varování. Nakonec se stejně rozvedli. Došlo k tomu ještě dříve, než se definitivně rozpadla celá skupina.

Polibek měl pokračování

Druhý pár tvořili Björn Ulvaeus (75) a Agnetha Fälkstog (70). Ti se poznali, když v roce 1969 společně natáčeli zábavný pořad pro švédskou televizi. Agnetha už byla v té době celkem úspěšnou sólovou zpěvačkou. Björn na hudební scéně už také pár let působil, v jedné hudební skupině.

Ve zmíněném pořadu zpívali společně písničku, na jejímž konci se políbili. Zřejmě tehdy přeskočila jiskra, protože láska od mikrofonu se přenesla i do soukromí. Björn začal s Agnethou chodit. Dva roky po zmíněném televizním vystoupení se vzali.

Hudbu na svatbě obstaral pozvaný klavírista – a tím byl právě Benny Andersson, v té době už ve vztahu s Fridou. Jeden hudební manažer měl pak geniální nápad: udělat z obou dvojic skupinu.

Chvíli trvalo, než na sebe ABBA upoutala pozornost, ale jakmile zvítězila v soutěži Eurovize s písničkou Waterloo, čekalo jí osm let neuvěřitelné slávy až do roku 1982, kdy se skupina rozpadla.

Písnička na rozloučenou

Björn a Agnetha spolu měli dvě děti, dceru a syna. Přestávali si ale rozumět, i kvůli rozdílnosti povah. Agnetha nebyla ženou, která by se příliš hnala za slávou. Dávala přednost soukromí před šílenstvím davů fanoušků. Ti v ní vyvolávali deprese. Björn na tom byl opačně, ten se ve slávě vyžíval.

Dalším důvodem, proč to mezi dvojicí přestalo klapat, byla žárlivost Agnethy. Nakonec od Björna utekla a následoval rozvod. Domluvili se ale, že v rámci skupiny ABBA budou nadále spolupracovat. Písnička, ve které se Agnetha vyrovnávala se smutkem z rozvodu, se stala hitem po celém světě.

Jmenovala se The Winner Takes It All, čili Vítěz bere všechno. Česky jí pak přezpívala Helena Vondráčková (73) pod názvem A ty se ptáš co já. Všechno pak už směřovalo k rozpadu skupiny. Dvě rozvedené dvojice by to spolu asi nemohly táhnout tak jako předtím.

V prosinci 1982 vystoupila ABBA naposledy v živě vysílaném televizním pořadu, pak přišla „dočasná přestávka“.

Skupina se sice oficiálně nerozešla, ale už nevyvíjela skoro žádnou novou činnost. Agnetha a Frida se pokoušely o sólovou kariéru. Frida se stáhla do ústraní poté, co jí zemřel další manžel na rakovinu, a dcera se zabila při autohavárii. Písničky skupiny ABBA ale na rozdíl od manželství jejích členů přetrvávají dodnes.

Pánové ze skupiny se objevili v pokračování filmu Mamma Mia!

Legendární písničky znovu po letech proslavil muzikál Mamma Mia!, který byl i úspěšně zfilmován. Před časem vzniklo i jeho pokračování. A právě ve druhém díle se objevili v jedné písničce i dva ze členů skupiny ABBA – oba pánové, tedy Björn a Benny.

První z nich se mihl v písničce z promoce mladé hrdinky filmu jako jeden z profesorů, zatímco Benny se objevil v maličké roli klavíristy v restauraci během písničky Waterloo. Moc ale není vidět, je většinou nasnímán zezadu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...