Aby kyčle nebolely

Začne to nenápadně. Ráno vám chvíli trvá, než rozhýbáte ztuhlé nohy, nebo se občas objeví bolest v třísle, kterou přisuzujte tomu, že jste si něco natáhli. Jenže za těmito obtížemi se může skrývat počínající artróza.

Geny, zátěž i řídnutí kostí

Také vás může zajímat ...

Koxartróza, jak se toto onemocnění odborně nazývá, má různé příčiny. Riziko vzniku je kromě přetěžování kloubů podmíněno i geneticky. Ve vyšším věku k jejímu vzniku přispívá nadváha, špatný pohyb, ale – hlavně u žen – i osteoporóza.

Nechráněná chrupavka

Onemocnění se projevuje ztenčením chrupavky. Ta slouží jako měkký nárazník, díky kterému se kloub hladce pohybuje. Je-li tenčí a drsnější, pohyb je namáhavější, objeví se bolest, která časem zesiluje.

Čím dříve, tím lépe

Pokud je onemocnění podchyceno včas, může je vhodná rehabilitace a změna životního stylu výrazně zpomalit, či dokonce zastavit. Proto byste měli k lékaři zamířit hned, jak vás začne v oblasti kyčlí, třísel nebo zad pobolívat. Neléčená artróza kyčelního kloubu končívá endoprotézou. A i když se zákrok provádí běžně, je lepší se mu vyhnout.

Zkuste kolagen

Veškeré chrupavky jsou tvořeny zvláštní látkou, kolagenem. Bohužel ho tělo s přibývajícím věkem vytváří čím dál tím méně. Získat ho můžete z některých potravin, třeba vepřových nožiček, nebo z potravinových doplňků. Ty, které obsahují kromě kolagenu i další látky důležité pro výživu kloubů, vám mohou prokázat velkou službu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...