Můj kousek štěstí

Achillovka dovede potrápit

Achillova šlacha spojuje svaly zadní strany lýtka s patní kostí a je nejsilnější šlachou v našem těle. Při dlouhodobém přetěžování nebo i nešikovném došlápnutí může dojít k jejímu poranění.

Zhmoždění
Stačí špatný došlap na nerovném povrchu, při kterém dojde k drobným trhlinkám, vzniku drobných krevních výronů s otokem a bolestí. Většinou nedojde k porušení struktury šlachy, ale otok a bolest jsou velmi nepříjemné. Je potřeba okamžitě začít místo ledovat a tlumit bolest, otok a zánětlivou reakci. K tomu se používají různé spreje, masti či gely a fyzioterapie (magnetoterapie, ultrazvuk, případně laser).

Prasknutí
Nejhorší a nejtěžší poškození Achillovy šlachy. Často k němu dochází u starších lidí nebo bývalých sportovců, kteří si po delší době jdou zasportovat. Pořádně se nerozcvičí a při prvním rychlém kroku, odrazu či došlapu ucítí prudkou bolest v oblasti zadní strany paty, kterou doprovází zvuk, jako když se zlomí suchá větvička, a nemohou se pak postavit na špičku. Pří doteku ale nemusí cítit bolest ani nemusí dojít ke krevnímu výronu. Nohu je pak potřeba dát co nejrychleji do zvýšené polohy a ledovat. V tomto případě je nutná operace a následná fixace sádrou po dobu šesti týdnů.

Zánět
Poměrně časté postižení se v prvním stadiu projevuje bolestí po zátěži, zduřením a bolestivostí na pohmat. Lze jej léčit použitím sprejů, gelů a mastí a klidovým režimem, obvykle stačí jeden týden. Druhé stadium se projevuje bolesti už při zátěži, příznaky jsou stejné jako u prvního. Podobná je i léčba, která se doplňuje elektroléčbou, magnetoterapii či laserem a obvykle trvá tři týdny. Pokud zánět přejde do třetího stadia, šlacha bolí i v klidu. Pak počítejte se čtyřmi týdny nohy v sádře, následnými rehabilitacemi a lokální terapií, která zabere dva až tři měsíce. Pokud budete ignorovat všechna tři stadia, může se zánět vyvinout v chronický. Znamená to trvalé bolesti při sebemenší zátěži, případně i v klidu, a vyžaduje to operaci – ani ta už ale nemusí být vždy úspěšná.

Prevence
Nejlepší prevencí je důkladné rozcvičení před každou pohybovou aktivitou. Také je dobré dodržovat pitný režim, protože při nedostatečném příjmu tekutin jsou jako první ohroženy právě šlachy a úpony. Ty tak vysychají, ztrácejí pružnost a i malé přetížení může být příčinou vzniku zranění.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden