Ačkoli se kochá výhledem na hřbitov, život má rád

Jeden z nejlepších českých herců PETR NÁROŽNÝ (82) letos ukončil svou hereckou kariéru a začal si užívat klidu. Jeho život nebyl nikdy procházka růžovou zahradou. S rodinou řešil vážné problémy.

Legendární český herec, bavič, moderátor a vnuk carského důstojníka Petr Nárožný (82) byl hercem odmalička. Už jako malý kluk docházel do ochotnického divadla v osvětové besedě. Kromě toho, že je výjimečným hercem, je také skvělým matematikem.

Také vás může zajímat ...

To zdědil po svém otci, jenž chtěl, aby jeho syn byl jako on a šel v jeho šlépějích. Jenže Petra to vždy více lákalo k divadlu. A vyplatilo se. Ačkoli herectví nikdy nestudoval, díky své píli i nepopíratelnému talentu se od rýsovacího prkna dostal až do divadla Semafor.

Získal si věrné publikum

I přesto, že začátky nebyly pro něj vůbec jednoduché, vše bravurně zvládl a postupem času se vypracoval v nenahraditelného divadelního a filmového herce. Petr Nárožný měl to štěstí, že měl milující
a přející lidi okolo sebe.

Jak publikum, tak i kolegové si ho nesmírně váží. A to u herců nebývá zvykem. Syna plukovníka nejvíce vždy potěšilo, když za ním po divadelním představení přišli fanoušci a povídali si s ním. „Pro mě to byl vždy pocit, že svoji práci dělám nejlíp, jak jen dokážu,“ řekl před lety herec.

Na to rád vzpomíná. Po maturitě chtěl pokračovat na medicínu. Chtěl být úspěšným lékařem. Dokonce trénoval pitvy na myších, ale nakonec si podal přihlášku na stavební fakultu. Bylo to pro něj těžké rozhodování. Protože v pololetí neprošel ze zkoušky z politiky, musel školu opustit.

Rýsovat kravíny ho nebavilo

Tím pádem musel jít na vojnu, kde mu začala jeho bujná kštice řídnout, až o ni přišel úplně. Štěstí se k němu zády tak úplně neobrátilo. Jeden důstojník mu pomohl s návratem na studia. Petr nakonec
stavební fakultu ČVUT úspěšně dokončil a v roce 1968 promoval.

Po škole následovala práce. A to už mu tak nevonělo. Práce bylo málo, a tak musel sáhnout po první nabídce, která se mu objevila. Petr Nárožný nastoupil do projektové kanceláře Sdružení velkovýkrmen, kde rýsoval prasečince, kravíny a silážní věže.

Vše ale nakonec nebylo až zas tak hrozné. V této práci se právě setkal se svým kamarádem, také stavebním inženýrem, Pavlem Bobkem (†76). Oba práce moc nebavila, a tak často byli peskováni za pozdní příchody.

Otevřely se mu brány nové kariéry

Vzhledem k tomu, že byl Petr výřečný a v práci bavil své kolegy, dostal jednou nabídku, aby moderoval hudební vystoupení skupiny Rangers. V roli konferenciéra a baviče v jednom uspěl na výbornou. Všichni se moc bavili.

Byl vtipný, výřečný, zábavný a brzy se stal populárním. Díky Pavlu Bobkovi se pak v roce 1973 dostal do legendárního Divadla Semafor. Členové skupiny Rangers mu jeho odchod měli za zlé a dlouhou dobu s ním nemluvili.

Zaujal v komické trojici

V divadle Semafor dostal další nabídku, která se neodmítá. Měl společně s Miloslavem Šimkem (†63) a Luďkem Sobotou (75) vytvořit komickou trojici. Všichni si pak zahráli i ve filmu Jen ho nechte, ať se bojí. Na prknech divadla zažil nejkrásnějších osm let své kariéry.

Když Šimek ze Semaforu odešel, Petr využil nabídky na stálé angažmá do Činoherního klubu, kam nastoupil v roce 1980. Právě tady se začal věnovat i charakterním rolím a podle jeho vlastních slov se mu otevřelo herecké nebe.

„Rád vzpomínám na roli vilného hraběte v Impresiáru ze Smyrny,“ nechal se před lety slyšet. Krůček po krůčku se postupem času z naprostého amatérského herce stal profesionál a velmi úspěšný herec. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1969 v seriálu Pan Tau.

Pět let nato si zahrál v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje. Díky tomuto filmu se zařadil do rolí cholerických hrubiánů a podivínů. Pak mu celkem dlouho trvalo, než se z této škatulky vymanil. Přesto svým živelným
hereckým projevem zaujal diváky i režiséry natolik, že v následujících dvaceti letech šel z role do role.

Mezi jeho výrazné postavy patří například agresivní šéfkuchař v komedii Což takhle dát si špenát? nebo nenapravitelný pedant v černé komedii Ten svetr si nesvlíkej.

Abrhám mu vyfoukl roli

Zdeněk Svěrák (82) ho dokonce při psaní scénáře k filmu Vrchní, prchni! viděl jako ideálního představitele hlavní role Dalibora Vrány a nabídl mu ji. Petr se na natáčení velmi těšil, ale Ladislav Smoljak (†78) si nakonec prosadil Josefa Abrháma (78).

Působil na něj mnohem civilnějším dojmem. Přišli ale další filmy a seriály, kde Petr mohl předvést svoje herecké nadání a smysl pro humor. Kromě toho je i skvělým dabérem. Slavný herec má velmi osobitý hlas, proto dostával na dabing jednu nabídku za druhou.

Namluvil hlavně řadu kreslených postaviček z televizních večerníčků. Mezi jeho nejznámější nadabovaný kreslený seriál patří legendární Mach a Šebestová, kteří letos slaví 38 let. Po svých 60. narozeninách se už tolik nepřetěžoval.

Začal se více objevovat v televizních inscenacích a seriálech. Také si vyzkoušel, jaké je to hrát v sitcomu. Mezi ty nejznámější patří Hospoda, kterou všichni dodnes milují. Vrátil se také k moderování zábavného pořadu Zlatíčka.

Koupil si bydlení s výhledem na hroby

V roce 1972 si vzal svou vyvolenou Ivu Černou, se kterou má syna Petra (40) a dceru Kateřinu. Jejich manželství patří k nejstabilnějším v showbyznysu. Jeho energická manželka si nad vším drží nadhled a nechybí jí smysl pro humor, což je spojuje.

Díky ní také Petr změnil názor na syna, který je homosexuál. Herec, který je pověstný tím, že je pedant a potrpí si na staré mravy, se s orientací svého potomka nemohl smířit. Odsoudil ho a nějaký čas se s ním nechtěl ani stýkat, dokonce ho chtěl vydědit.

Nakonec ho ale přijal zpátky. V lázeňském městě Třeboň, kam Petr strašně rád s manželkou jezdí, si koupil apartmány. Jeden dal synovi, druhý dceři a třetí si nechal sám. Takhle může být celá rodina aspoň občas pohromadě.

Ze svého apartmánu má výhled rovnou na hřbitov a dole pod ním sídlí pohřební služba. Jak vidno, ani v pokročilém věku Petr neztrácí smysl pro humor a v Třeboni skutečně relaxuje. Chalupu by totiž nikdy nechtěl.

Manuální práce ho nikdy nelákaly. Takhle si užívá lázeňských procedur, prochází se v historickém centru nebo jezdí na kole po okolí. Ačkoli se teď často kochá pohledem na hroby, život má stále rád. Má velkou radost z vnoučat Anny (6) a Emmy (6), dvojčátek, která se narodila jeho dceři.

„Nejsem hlídací dědeček. I když jsem starý pán, stále jsem zapřáhnutý a nemám čas,“ vysvětluje. Vedle rodiny má Petr i řadu zálib a říká se o něm, že je chodící encyklopedie. Historii se například věnuje každý den. Kromě toho je skvělý logik a matematik.

Oznámil konec kariéry

Letos v březnu oznámil veřejně Petr Nárožný, že v červnu 2020 odehraje své poslední představení a se svojí hvězdnou kariérou skončí. Chtěl odejít do důchodu a užívat si klidného života se svými vnoučátky. Vše se ale ze dne na den změnilo.

V den, kdy měl odehrát svou poslední inscenaci, si něco uvědomil. „Když byl konec a všichni mi tleskali ve stoje, uvědomil jsem si, že skončit ještě nechci. Práce mě drží při životě,“ přiznal se. Až se opět otevřou divadla, tak se všichni na českou legendu mohou těšit hned v několika pražských divadlech.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama