Advent na hradě

Jak žili naši prapředci na svých panstvích před pěti sty či více lety? Slavili předvánoční čas podobně, jako my dnes? Jak žili naši prapředci na svých panstvích před pěti sty či více lety? Slavili předvánoční čas podobně, jako my dnes?

Rabí

Jan Žižka přišel právě před rabskou branou o oko při obléhání hradu husity v roce 1421. V těch dobách hrad upadal, stejně jako celá společnost. Samotná stavba se datuje do první poloviny 14. století. Na konci 15. století pak byla obec s hradem povýšena na město. Netradiční podvečerní prohlídku navštivte na jihočeském hradě Rabí 10. prosince od 16.00 do 20.15 hodin.

Také vás může zajímat ...

Zažijete gotické Vánoce, velký oheň na nádvoří,ukázku štědrovečerního menu urozených pánů a nebude chybět ani dobová divadelní scénka.

Vězte, že do všech hradů se v každém případě musíte předem objednat, proto kontakty hledejte na webu, pro Rabí slouží stránka www.hrad-rabi.eu.

shutterstock_70071403

Karlštejn

Hrad byl založen roku 1348 jako reprezentativní sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. Postupem času se hrad stal klenotnicí říšských korunovačních klenotů. Každoročně sem přijíždí 200 tisíc turistů, čímž se Karlštejn řadí k nejnavštěvovanějším českým hradům. Přidejte se k početné skupině obdivovatelů naší národní kulturní památky a zavítejte sem třeba právě před Vánoci.

Máte příležitost 18. prosince od 10.00 do 16.30 hodin, kdy se na hradě i v celé obci odehraje vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů v rámci Karlštejsného královského adventu.

Od 17.00 do 19.00 hodin ve stejný den pak zazní Česká mše vánoční v podání smíšeného sboru Slavoš z Berouna v Rytířském sále hradu.

shutterstock_70058854

Křivoklát

Pochází nejspíš z počátku 12. století. Ve 13. století pak sloužil jako obávané vězení. Během prosince se zde uskuteční několik pozoruhodných akcí. 9. 12. v 18.00 a 19.00 hodin můžete zavítat na scénickéou noční prohlídku s názvem Lucemburkové na Křivoklátě. 10. a 11. 12.

od 10.00 do 17.00 hodin pak zažijete Královský advent na hradě Křivoklát, s adventními trhy a divadelním představením k roku Lucemburků a k 700. výročí narození Karla IV. , jehož otcem byl Jan Lucemburský a matka Eliška Přemyslovna.

V ten samý víkend vždy od 16.00 do 17.00 hodin se zde také odehraje koncert pro krále s názvem Přišliť jsme na čest zpívajíc, což budou středověké oslavné zpěvy.

shutterstock_129241664

Český Krumlov

Za vlády Rožmberků ve 14. století začal Krumlov vzkétat a slávu i krásu si zachoval dodnes. Až do 6. ledna můžete navštívit poetický českokrumlovský advent. Trhy na náměstí Svornosti tu jsou každý den a naleznete zde širokou gastronomickou nabídku, výrobky s vánoční tematikou i ukázku tradičních řemesel. 11. 12.

v 16.30 hodin se u vánočního stromu na hlavním náměstí sejdou všechny děti a společně zazpívají a zahrají na flétny. 14. 12. v 17.45 hodin se i v Krumlově můžete zúčastnit akce Česko zpívá koledy. V jednom okamžiku bude zpívat celá republika! 17. a 18. 12. pak proběhnou koncerty dětí i dospělých, opět na náměstí Svornosti. 24. 12. v 10.00 h navštivte Medvědí Vánoce a 27., 28.

i na Silvestra koncert! Kryštofovo údolí Každou adventní neděli je přichystán koncert v barokním kostelíčku svatého Kryštofa. O první neděli pěl folklórní soubor Horačky, na druhou neděli je přichystán soubor Jizera, třetí neděli zavítá dětský pěvecký sbor Výšinka a čtvrtá neděle patří místnímu sboru Střapec. Začátek vždy v 18.00 hodin.

Venkovní Jírův Betlém je nasvícen již od konce listopadu a jistě vás nezklame, podobně jako místní Orloj vzniklý z trafostanice nebo muzeum betlémů, které se nachází v prvním patře hospody U Kryštofa a naleznete zde více jak dvacet betlémů od miniaturních až po velká díla.

Kryštofovým údolím prochází historicky cenný viadukt, po němž jezdívá parní lokomotiva, kterou se v době adventu můžete nechat dovézt do cíle.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...