Adventní zahrada

Příroda se uložila k spánku, ale to neznamená, že ji není třeba hlídat a starat se o ni. Procházejte se po zahradě pravidelně a hned objevíte, co je třeba udělat.

V první řadě je třeba věnovat se trávníku a stromům. Proto dohrabte poslední listí pak nechte trávník v klidu přezimovat.

1 Až napadne sníh, neshrabujte ho stále na stejné místo, jde o přílišnou zátěž pro trávník. Ideálně ho v travnaté části neshrabujte vůbec, jde o přirozenou přírodní zimní “peřinu”.

2 Hlídejte, aby sníh nelámal větve. V případě potřeby větve vyvažte či podepřete. Jehličnany před napadnutím sněhu svažte do kuželů. Je-li sucho, keře a stromy potřebují občas zalít. Udělejte to v bezmrazém dni.

3 Ponechte na stromech jeřabiny a jiné plody. Vypadají hezky a potěší ptáky.

4 Rybky v jezírku, které jsou schopny přezimovat venku, musí mít v ledu na jezírku stále otvor kvůli kyslíku.

5 Podzimní chryzantémy v nádobách na zimu nevyhazujte. Ostříhejte je tak, aby rostliny zůstaly maximálně 10 cm vysoké a i s nádobou je uložte do nevytápěného skleníku. Pravidelnou mírnou zálivkou a zanořením květináče do země vám vydrží pohodově přezimovat až do jara, kdy je budete moci umístit zase ven

6 S příchodem teplot kolem bodu mrazu začněte přikrmovat drobné zpěvné ptactvo – sýkory, vrabci, zvonci, dlask nebo hejno stehlíků. Ti jsou nalákáni nejen slunečnicovým semenem, ale velmi osvědčená je směs více druhů.

7 Zeleň v nádobách, která zimuje v místnosti, kde nemrzne, pravidelně mírně zalévejte. Ale substrát nesmí být vlhký, protože rostliny mají výrazně zpomalený metabolismus a nadmíru vody jim škodí. Zimujícími rostlinami jsou nejčastěji pelargonie nebo fuchsie. Nezapomínejte také na kontrolu a případný zásah proti škůdcům.

8 Vánoční rostliny nyní kvetou a potřebují proto vhodné prostředí. Aby se jim dobře dařilo, umístěte je do místa, kde nesvítí přímé sluneční paprsky a teplota dosahuje maxima 20 °C. Značná zálivka je na škodu a vede k oslabení a napadení rostlin škůdci.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama