Alan Alda – Práce mu je pro legraci

Celý život zůstal s jedinou ženou. Alda to dokázal, zato pro jeho seriálovou postavu by to byla nedostižná meta. Zahrál ji ale bravurně.

Rodák z New Yorku je synem kabaretního herce italského původu a revuální tanečnice, nositelky titulu Miss Manhattan. „Byl to svět drsných vtipů a smíchu dlouho do noci, svět hraní a popíjení a častých pohledů na odhalené zadky, stehna a prsa nahých žen,“ vzpomínal Alan Alda s odstupem času na dětství v kabaretním zákulisí.

Také vás může zajímat ...

Uživit rodinu nebylo pro otce jednoduché, ač pracoval s vypětím všech sil. Zlom nastal v roce 1943, kdy se Robert Alda (†72) s celou rodinou odstěhoval do Hollywoodu, kde z něj udělal hvězdu hned jeho první film Rapsodie v modrém. Radostnou perspektivu narušila nebezpečná choroba – tehdy sedmiletý Alan onemocněl dětskou obrnou. Zoufalí rodiče se domnívali, že dítě už nebude nikdy chodit.

Díky novátorským léčebným metodám se ale Alan po dvou letech opět zařadil do normálního života. Už tehdy se u něho začal projevovat talent, nejen komediální, ale také literární. Na střední škole přispíval do školních novin, a dokonce napsal divadelní hru Jízdenkou je láska, k níž složil dvanáct písní – hrálo ji studentské divadlo. Ve škole mu nikdo neřekl jinak než Al.

Ačkoli v seriálu, který ho celosvětově proslavil, představoval nevyléčitelného sukničkáře, ve skutečném životě byl diametrálně odlišný.

Rumový dort

Může potvrdil, že láska na první pohled existuje, protože ji zažil na vlastní kůži. Zjara roku 1956 byl pozván na koncert, kde si všiml krásné klarinetistky – hned ho zaujala. O několik dní později se ocitl na velké slavnostní večeři, kde ji znovu uviděl a myslel jen na to, jak by na sebe upozornil. Nic ho nenapadlo až do okamžiku, kdy nešťastnou náhodou vypadl z lednice rumový dort.

Popadl vidličku a pustil se do tohoto netradičně servírovaného dezertu. „Klarinetistka se chopila vidličky se mnou jako jediná,“ vzpomíná slavný herec. „Usadili jsme se na zemi a vyjídali ten rumový dort z lina,“ líčí herec okamžik, který ho utvrdil v tom, že toto je ta pravá. Zkrátka žena do nepohody. S Arlene se vzali o rok později, vychovali tři dcery, žijí spolu dodnes.

Aldův život rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou – v dětství zápolil s obrnou, matka trpěla psychickou poruchou a alkoholismem, bohémsky rozevlátý otec míval občas všelijaké nápady. Naproti tomu manželství na rozdíl od velké části svých kolegů Alan Alda zvládl na první pokus.

Před svým působením ve fiktivní mobilní chirurgické nemocnici M.A.S.H 4077 sloužil Alda skutečně šest měsíců v Koreji, kde měl na starosti obsluhu v jídelním stanu. „Přišly nabídky, že bych se mohl stát důstojníkem.

Nebyl jsem tomu ale úplně nakloněný,“ prozradil herec, který je stejně jako jeho postava v seriálu nezlomný pacifista.

Zklamání sezony

Když hledal televizní producent Gene Reynolds (†96) představitele hlavní role kapitána Pierce do pilotní epizody televizního seriálu M.A.S.H podle filmového hitu Roberta Altmana (†81) z roku 1970, byl Alan Alda ve správný čas na správném místě. Ač se mu scénář líbil, zpočátku váhal, zda se má upsat tak dlouhodobému projektu. Teprve den před začátkem zkoušek nabídku přijal.

Pilotní díl se vysílal roku 1972, časopis Time jej označil za největší zklamání sezony. Dlouho se nevědělo, zda se po natočení dvaceti dvou epizod bude pokračovat, ale pak televize CBS požádala o další díly. Seriál o korejské válce se nakonec v USA vysílal až do roku 1983.

Chirurg Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce představovaný Alanem Aldou se stal hlavní hvězdou seriálu a vytrval zde až do konce.

Později Alda i režíroval nebo napsal některé epizody a sklidil mnohá ocenění včetně pěti cen Emmy.

Chytrák a sukničkář

O dětství, výstředních rodičích i práci na seriálu napsal Alda paměti s názvem Nikdy si nedávejte vycpat svého psa, v českém vydání nesou podtitul Všechno, na co byste se chtěli zeptat Hawkeyeho Pierce, ale neměli jste příležitost. „Hawkeye byl chytrák a sukničkář, čemuž jsem se v osobním životě snažil vyhýbat,“ říká.

Zmiňuje se rovněž o spolupráci s režisérem Woody Allenem (84), o snímcích Zločiny a poklesky, Tajemná vražda na Manhattanu či Všichni říkají: Miluji tě. Nyní už je „Hawkeye“ starším pánem a trošku ho zlobí zdraví. Trpí Parkinsonovou chorobou. „Trochu se stále třesu, ale jinak dobrý. Cvičím. Průběh můžete trochu zastavit, pokud provádíte spoustu konkrétních cviků.

Takže dělám hodně bláznivých věcí,“ řekl s tím, že boxuje, žongluje a plave.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...