Alergeny číhají všude kolem vás

Brzy bude léto, ale vy stále ještě kýcháte, smrkáte a teče vám z očí? Alergie jsou doslova znakem naší doby. Dokonce už každý čtvrtý člověk má nějaké příznaky související s tímto civilizačním onemocněním.

Označení „alergie na prach“ není přesné, ve skutečnosti se jedná o alergii na roztoče nebo plísně. Právě ony vybudí náš imunitní systém k tomu, že tělo začíná produkovat protilátky, například histamin, a tím vlastně samo ohrožuje. Vědci a lékaři prozatím marně hloubají nad tím, proč k takové poruše obranyschopnosti dochází. Jisté je, že se z velké části jedná o dědičnou záležitost. Pokud jeden z rodičů trpěl alergií, riziko vzniku alergického onemocnění u jeho potomka je 30 %, jestli se s příznaky alergie potýkali oba rodiče, pak je 60% pravděpodobnost, že půjde v jejich šlépějích.

Prach je nejhorší

Alergická reakce nejčastěji postihuje náš dýchací systém a oči, ale i pokožku a trávicí trakt. Mezi celoroční alergická onemocnění patří nesezónní alergická rýma a alergické astma. Průvodními jevy jsou ucpaný nos, vodnatá rýma, časté kýchání, svědění nosu a zánět spojivek. V případě alergie na roztoče a plísně obyčejně nebývají příznaky tak náhlé a prudké jako u alergie na pyl, na druhou stranu se prach usazuje stále a na všem a alergikovi znesnadňuje život. Přes veškerou snahu udržet domácí i pracovní prostředí v čistotě, prachu se prostě nezbavíme. Tvoří ho nepatrné šupinky lidské i zvířecí kůže, vlasové lupy, chlupy, peří, textilní vlákna a výměšky roztočů, bakterie, plísně, řasy, pylová zrna aj.

Co zaručeně pomůže?

Při mírnějších projevech alergie jsou spásou speciální přípravky, které je zapotřebí mít neustále po ruce, doma i v zaměstnání. Z volně prodejných léků se v praxi osvědčily tzv.antihistaminika, třeba oční kapky či nosní sprej Livostin. Působí jen lokálně, tedy v místě potíží, a zbytečně nezatěžují celý organismus. Zabírají bezprostředně a přinášejí úlevu až na několik hodin. Důležité je, že na rozdíl od dřívějších léků proti alergii nevyvolávají ospalost. Potíže často propukají po ulehnutí do postele a během noci, protože bývá v ložnici až stonásobně větší koncentrace roztočů než třeba v obýváku. Proto je nutné často a vydatně větrat, měnit ložní prádlo i pyžamo alespoň jednou za 14 dnů, minimálně 1x týdně vyluxovat matrace a 2x týdně důkladně vyklepat prostěradla, přikrývky i polštáře.

Ubrat lapače prachu

V domácnosti a – pokud to jde i v práci – prospěje zmenšit plochy, kde se prach usazuje. To znamená pryč s koberci, závěsy, tapetami, čalouněným nábytkem, ale i sušenými květinami a plyšovými hračkami. Optimální teplota vzduchu je 19–21 °C a relativní vlhkost 40–50 %. V místnostech, kde pobýváme delší dobu, se nečešeme, nepoužíváme aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu ani spreje proti hmyzu. Pravidelný a důkladný úklid je pochopitelně samozřejmostí. Rozhodně nezametáme, protože tím se prach rozvíří, ale luxujeme a podlahu pokaždé vytřeme. A pozor na odpadkové koše, kazící se zbytky potravin jsou zdrojem plísní a ve vysypané lopatičce smetí se to alergeny jen hemží!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...