Alergeny vás mohou potrápit i doma

Alergeny vás mohou potrápit i doma

Alergie nejsou jen záležitostí jara, ale dokáží znepříjemnit život v jakémkoliv ročním období. V bezpečí před nimi nemusíte být ani doma.

V domácím prostředí nás nejčastěji ohrožují roztoči, plísně, zvířecí srst, ale i pyly. Pokud jste alergik, nebo je někdo takový členem vaší domácnosti, poradíme vám, jak riziko alergenů doma snížit na minimum.

Také vás může zajímat ...

Zatočte s roztoči
Tihle miniaturní živočichové jsou celoročně nezvanými hosty v našich domech. Mají rádi teplo a vlhko, a proto se usídlují v lůžkovinách, záclonách, závěsech, kobercích či plyšových hračkách. Následkem toho můžeme trpět rýmou, kašlem a dýchacími obtížemi, jež mohou vyústit v astma, ekzém, zánět spojivek, špatný spánek či únavu.

Pomůže zbavit se co největšího počtu textilu: ubrusů, přehozů, koberců, tapet, čalouněného nábytku, závěsů, záclon atd. Pro alergiky jsou ideální venkovní rolety a žaluzie nebo meziokenní žaluzie. Existuje i speciální ložní prádlo, jehož struktura je tak hustá, že skrze ní drobní škůdci neprojdou.

Také mnohem častěji perte, jednou za 7–10 dní při teplotě 60 °C s pracími prostředky proti roztočům. Pokud máte doma nějakého plyšáka, dejte ho na 24 hodin do mrazničky a pak ho vyperte a následně dobře usušte, aby nezůstal navlhlý. Zvažte také pořízení kvalitního vysavače s HEPA filtrem, který dokáže zachytit alergeny.

Neviditelné plísně
Plísně se nemusí tvořit jen ve vlhkých koupelnách či sklepích, mohou se skrývat za lištami podlah nebo na zdech za nábytkem či tapetami. Také na zemině v květináči pokojových rostlin se při přílišném zalévání může objevit bílý plísňový povlak.

Proto je třeba dostatečně doma dobře větrat a plísním předcházet. Pravidelné vynášejte koš na odpadky a vymývejte ho, kontrolujte i potraviny v lednici. Pokud plíseň objevíte, zničte ji desinfekčními přípravky na plísně. Pomohou také odvlhčovače a čističky vzduchu.

Jemný pyl
Alergie na pyl patří mezi nejčastější. Ani když se před ním zavřete doma, nepomůžete si – pyl totiž proniká do místností nejen otevřenými okny, ale přinášíme si ho zvenku na oblečení, vlasech, ale i na srsti domácích mazlíčků…

Proto je při obtížích třeba se hned po příchodu domů převléknout, osprchovat a umýt si vlasy, případně důkladně vyčesat psí kožíšek. Na ten můžete použít samočistící kartáč, který vyčesává chlupy ze srsti a nasává je dříve, než se do prostoru rozptýlí alergeny. Zdrojem domácího pylu mohou být ale i některé pokojové rostliny, obzvlášť ty kvetoucí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...