Aleš Brichta – Potoky alkoholu a sto cigaret denně

Inženýr Aleš Brichta (60) si libuje v katastrofách, má velice podlomené zdraví, moc špatně vidí, ale hraje dál!

Zdravím český Ozzy Osbourne (71) zrovna nekypí, ostatně nemá k tomu důvod. Podíval se na dno neuvěřitelnému množství lahví a kouřil jako továrna. Může se chlubit titulem inženýr a také tím, že byl věčný student. Dva roky studoval střední průmyslovou školu, ale vyhodili ho, takže se přesunul na hotelovou školu, kde se mu podařilo odmaturovat.

Také vás může zajímat ...

Pak se dostal na pražskou Vysokou školu ekonomickou se zaměřením na zahraniční obchod, kterou dodělal a stal se z něho mladík s titulem. Do toho ještě nějakou dobu studoval večerní konzervatoř.

Titul si před jménem nepíše, připadal by si směšný.

Významná mánička

Na otázku, kolik měl žen, odpovídá podle očekávání: „Byl jsem blázen, asi jako všichni. Zvlášť za mladých časů. To fungovaly i systémy bodování. Jenom řeknu, že nejvíce bodů bylo dvacet. Dělali jsme si čárky, blbli jsme. Můžu to vědět přibližně, ale nikdy jsem to nepočítal.

No každopádně bylo jich hodně.“O jeho stylu života výstižně vypovídá následující prohlášení: „Dřív než ve čtyři ráno neusnu, takže pravidelně vstávám mezi desátou a dvanáctou.

Když jsme třeba točili Snídani s Novou a měli tam být v půl pátý, šel jsem rovnou.“ Jako ekonom nastoupil v osmdesátých letech do práce a díky svým organizačním schopnostem překonal počáteční období nedůvěry, kdy si vedení podniku zahraničního obchodu těžko zvykalo na dlouhovlasého mladíka v černé kožené bundě.

Brichta se i tak zařadil mezi nejschopnější zaměstnance a dostal nabídku dlouhodobé práce v zahraničí. Podmínkou však byl vstup do KSČ a spolupráce s StB. Proto odešel z podniku na daleko horší pozici. S hudbou začínal už ve škole. Byl zakládajícím členem a vůdčí osobností heavy metalové skupiny Arakain. Postupně se stal vzorem a jakýmsi mluvčím generace „mániček“ osmdesátých let.

Arakain se vypracoval na pozici české metalové jedničky a s úspěchem hrál i na největších mezinárodních festivalech v Polsku, SSSR a Maďarsku. Už v dospívání byl Brichta pěkné číslo. Když mu bylo sedmnáct, ještě se třemi kamarády si bez dovolení „vypůjčili“ matčino auto. Samozřejmě nabourali.

Muzikant proletěl předním sklem a od té doby na jedno oko nevidí.

Aleš Brichta s přítelkyní Joannou.

Dítě už nechce

Brichta je v podstatě menší továrna na katastrofy. Dal se na podnikání, které však skončilo neutěšeně a hudebník přišel v exekuci téměř o všechno. „Takže jsem v padesáti skončil skoro na mizině a bydlím v pronájmu,“ postěžoval si tehdy. Nesl to však statečně s tím, že důležité je nelitovat se, dát se zase dohromady a zabývat se tím, co člověka zajímá a baví.

Po více než dvaceti letech se rozvedl s manželkou Vlaďkou, úspěšnou podnikatelkou, s níž vychovával dvojčata Aleše a Michaelu (36). Další dítě si nestárnoucí rocker představit nedokáže a hlavně o to ani v nejmenším nestojí: „Děkuju, nechci. Mám už splněno,“ říká nekompromisně. „Mám dvě dospělé děti. Máme spolu perfektní vztah, zajdeme na pivo, na panáka, s klukem na fotbal.

To mi vyhovuje. Pořizovat si další? Ani náhodou! Jakékoli dítě – to je osmnáct let kriminálu natvrdo. Člověk nemůže nic, nikam vyrazit, nikam jen tak zajít, je zkrátka strašně limitovaný.

Já ani nejsem ten typ člověka, který touží mít velkou rodinu.“

Nevzdává se

Hudebník ale nepatří k lidem, kteří by dokázali lenošit. Má za sebou dvanáct mrtvic, ale koncertuje dál. Dokonce se i podruhé oženil. Vzal si svou polskou fanynku Joannu (37), která je o dvacet tři let mladší. Jak muzikant řekl, Joanna ho sbalila v hospodě na šipkách. Liboval si, že oplývá bezprostředností a vtipem. Je schopná vstát ve tři hodiny ráno a uvařit mu, na co má chuť.

V názorech na eventuální miminko se shodují, Joanna prý děti nesnáší stejně jako on. Výjimku dělá jen u rockerova malého vnoučka, toho domů pouští. A manželovi, jehož zdravotní problémy se pomalu ale jistě zhoršují, pomáhá, jak to jen jde. Myslí na to, kdy má brát léky, pomáhá mu zapisovat písně, které on skládá, protože už na to sám nevidí.

Aleše letos čeká asi šedesát koncertů, které ale zvládá jen s pomocí kolegů z kapely a židle na pódiu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama